Kronik inmeli hastalarda yoğunlaştırılmış duyu temelli tedavinin üst ekstremite fonksiyonları ve günlük yaşam aktiviteleri üzerine etkisi
The effect of intensive sensory based treatment on upper extremity functions and activities of daily living in chronic stroke patients
  1. Tez No: 675013
  2. Yazar: MUHAMMED ROHAT YAZICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ÇEKMECE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Uğraşı Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kronik inmeli hastalarda etkilenen üst ekstremite duyusal fonksiyonlara yönelik uygulanan yoğunlaştırılmış duyu temelli tedavinin hastaların, üst ekstremite fonksiyonları, yaşam kaliteleri ve günlük yaşam aktiviteleri (GYA) üzerine etkisini incelemektir. Yöntem: Bu randomize kontrollü çalışmaya Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı'nda inme tanısı almış 18-80 yaş arası 30 hasta dâhil edildi. Hastalar, çalışma grubu (n=15) ve kontrol grubu (n=15) olacak şekilde iki gruba ayrıldı. Her iki gruba 15 seans 3 hafta günde 30 dakika iş ve uğraşı tedavisi (İUT) ve 20 dakika GYA eğitimi uygulandı. Çalışma grubuna, bu tedavilere ek olarak 15 seans 3 hafta günde 30 dakika yoğunlaştırılmış duyu tedavisi uygulandı. Tedavi öncesinde tüm hastaların duyu seviyeleri başparmak lokalizasyon, parmak kaydırma ve stereognozi testleri ile belirlendi. Jebsen Taylor El Fonksiyon Testi (JTEFT), Modifiye Frenchay Skalası (MFS), Kanada Aktivite Performans Ölçeği (KAPÖ), Goal Attainment Scale (GAS) ve İnmeye Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği (İÖYKÖ) ise tedavi öncesi ve tedavi sonrası uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the effects of intensified sensory-based treatment on sensory functions of the upper extremity affected in individuals with chronic stroke on the independence of upper extremity functions, quality of life and activities of daily living. Methods: In this randomized controlled study, 30 patients between the ages of 18-80 who were diagnosed with stroke in Kocaeli University Faculty of Medicine, Department of Physical Medicine and Rehabilitation were included. The patients were divided into two groups as the study group (n = 15) and the control group (n = 15). Both groups received 15 sessions of 30 minutes of therapy, occupation therapy (IUT) and 20 minutes of activities of daily living training for 3 weeks. In addition to these treatments, the study group received intensive sensory therapy for 15 sessions for 3 weeks and 30 minutes a day. Thumb localization, finger shift and stereognosis tests were performed in both groups only before the treatment; The Jebsen Taylor Hand Function Test (JTHFT), Modified Frenchay Scale (MFS), Canadian Activity Performance Scale (COPM), Goal Attainment Scale (GAS) and Stroke Specific Quality of Life Scale (SSQOL) were administered before and after treatment.