Dağıtım şebekelerinde izole ada modu çalışma durumunda aktif güç-frekans değişimlerinin incelenmesi
Investigation of active power-frequency changes in distribution networks at the isolated island mode operating contition
  1. Tez No: 675027
  2. Yazar: ALİ OSMAN KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERDAR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Mikro şebekeler, yenilenebilir enerji kaynakları ile klasik enerji üretim santrallerinin entegrasyonu sonucunda oluşturulan hibrit yapılardır. Ana şebeke açısından incelendiğinde, mikro şebekenin en önemli avantajı, ana şebeke içinde kontrol edilebilir bir yapıda ve gerekli durumda ayrık bir enerji kaynağı olarak çalışabilme yeteneğine sahip olmasıdır. Kullanıcı açısından bakıldığında ise, bireysel enerji ihtiyaçlarını kaliteli ve kesintisiz enerji sunarak karşılayabilmesi ve bu durumun olası zararları engellemesi yeteneği, mikro şebekenin en büyük avantajı olarak öne çıkmaktadır. Mikro şebeke olarak çalışılması için ise en önemli kriter frekans kontrolüdür. Şebekeden ayrılıp mikro yönetilecek bir şebekenin frekans kontrolünün sağlanması gerektiği yapılan çalışmalarda görülmüştür. Bu tezde, trafo merkezi tarafından enerjisiz kalındığı durumlarda mikro şebeke çalışması yapılmış ve aktif güç – frekans kontrolü için gereklilikler ortaya konulmuştur. Bu çalışmanın sonucunda, mikro şebekede aktif güç – frekans kontrolü için en önemli husus, kaynak olarak kullanılacak santralin frekans kontrolcülerinin mikro şebekeye uygun olarak ayarlanması ve mikro şebekenin frekans takibini yapabilecek duruma getirilebilmesi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Micro grids are hybrid structures created as a result of the integration of renewable energy sources and conventional power generation plants. When analyzed in terms of mains network, the most important advantage of microgrid is that it has the ability to operate as a separate energy source in a controllable structure within the main network and when necessary. From the user's point of view, the ability to meet individual energy needs by providing quality and uninterrupted energy and to prevent possible damages in this situation stands out as the biggest advantage of the micro grid. Frequency control is the most important criterion for working as a micro grid. It has been seen in the studies that it is necessary to provide frequency control of a network that will be separated from the network and micro-managed. In this thesis, micro-grid work has been carried out in cases where the transformer center is de-energized and the requirements for active power-frequency control have been put forward. As a result of this study, it has been seen that the most important issue for active power – frequency control in the micro-grid is to adjust the frequency controllers of the power plant to be used as a source in accordance with the micro-grid and to be able to follow the frequency of the micro-grid.