Dağıtım şebekelerinde izole ada modu çalışma durumunda gerilim - reaktif güç değişimlerinin incelenmesi
Investigation of voltage - reactive power changes in isolated island mode operating condition in distribution networks
  1. Tez No: 675028
  2. Yazar: MEHMET AYTEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERDAR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Mikro şebekeler, farklı yenilenebilir enerji kaynaklarının entegrasyonuna esnek bir şekilde olanak sağlayan, düşük veya orta gerilimli küçük ölçekli enerji dağıtım sistemine verilen isimdir. Acil şebeke koşullarında kritik ve sanayi yüklerinin beslenmesi, tedarik sürekliliğini iyileştirmeye yönelik dağıtım şebekesine bağlı konvansiyonel santraller ve yenilenebilir enerji kaynakları üzerinden dağıtım fideri ölçekli mikro şebeke (izole ada) oluşturulmasına yönelik, dağıtım şebekesi seviyesi ve dağıtık üretim seviyesi bazında gerilim kontrolü büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada, iletim sisteminin çökmesi durumunda kritik yüklerin beslenmesi ve tedarik sürekliliğini iyileştirmeye yönelik dağıtım şebekesinin beslenmesi için gerilim kontrolü yapılması sağlanmıştır. Bu çalışma sonucunda dağıtım şebekesi özelinde belirlenmiş pilot bir fider üzerinde bulunan dağıtım şebekesine bağlı konvansiyonel santraller ve yenilenebilir enerji kaynakları üzerinden dağıtım fideri ölçekli mikro şebeke (izole ada) oluşturulmasına yönelik analiz yapılarak, mikro şebeke koşullarında çalışılabilmesi için dağıtık üretim santrallerinin gerilim düzenleyici ayarlamalarının yapılması ve yüklerin kademeli olarak alınması halinde şebeke özelinde gerilim kontrolü yapılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Microgrids is the name given to a low or medium voltage small-scale power distribution system that allows the integration of different renewable energy sources flexibly. Voltage control on the basis of distribution network level and distributed generation level is of great importance for the feeding of critical and industrial loads in emergency network conditions, conventional power plants connected to the distribution network to improve supply continuity, and the creation of a distribution feeder-scale micro-grid (isolated island) over renewable energy sources. In this study, voltage control is provided for the supply of critical loads and the supply of the distribution network in order to improve supply continuity in case the transmission system fails. As a result of this study, an analysis was made for the creation of a distribution feeder-scale micro-grid (isolated island) over conventional power plants connected to the distribution network and renewable energy sources located on a pilot feeder determined specifically for the distribution network. It has been seen that voltage control can be made in the network specific if it is taken gradually.