Kliniğimizde Uygulanan Fleksibl Ön Kamara Lensleri Sonuçları
Results of Flexible Anterior Chamber Lenses Applied in Our Clinic
- Tez No: 675032
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF ÖZERTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışma grubuna IOL implante ettiğimiz ve 2.12.1986 ile 12.7.1988tarihleri arasında G.A.T.A. H.Paşa Eğt.Hst.Göz Hst.Ana Bilim Dalı servisine yatırılan 54 olgu dahil edilmiştir. Hastalarımız 45 ile 67 yaşları arasında dağılım göstermekteydi. Oğlularımızın 29'u erkek, 25'i kadındı. Yaş ortalaması 57 idi. Göz sayısı 59 olup, 29'u sağ, 30'u sol göz idi. Hastaların muayenelerinde katarakt dışında bir patolojiye rastlanmadı. Olguların diğer gözleriningörmesi ortalama O. 7 düzeyindeydi. Olguların tümüne ameliyat öncesi, sistemik görme keskinliği, biomikroskopik muayene, göz içi ölçümü, açı ve fundus tetkiki yapıldı. Hastalarımız postop. olarak ilk bir ay her hafta, daha sonra birer ay ara ile, 6. aydan sonra ise 3 ay ara ile kontrole çağrıldılar. Bu kontrollerde hastaların görme keskinlikleri tashihli ve tashihsiz ölçüldü, biomikroskopileri yapıldı, skiyoskopileri yapıldı. Göz içi basıncı aplanasyon tonometresi ile ölçüldü. Ön kamara ve açının muayenesi goniyolens yardımı ile yapıldı. Her kontrolde olguların refraksiyonları otomatik refraktometre ile ölçüldü. Bu takip süresince, 4 olguda KMÖ, 6 olguda göz içi basıncı yükselmesi, 2 olguda pupil bloku, 7 olguda pupil deformasyonu, 1 olguda iris katlanması, 1 olguda vitritis, 1 olgu-da hifema, 2 olguda dekolman, 2 olguda sütür yetmezliği, 2 olguda filamantöz keratit ve 2 olguda psödofakodonezis görüldü. İzleme sonunda 5/10 ve daha iyi görmeleri olan olguların oranı% 83.06 49 olgu, 4/10 ve daha az görmesi olan olgu sayısı ise 10 (% 16.94) olarak bulundu. Sonuçlarımızın literatür ile uyumlu olduğunu ve ön kamara lens implantasyonunun optik düzeltme açısından klasik katarakt ameliyatına üstün olduğu düşüncesi ile çalışmamıza son verdik.
Özet (Çeviri)
Fifty four cases which were operated and anterior chamber lens implantation performed in G.A.T.A H.Paşa Education Hospital Opht.Dept. between 1986-1988, included to our study. The patients ages were between 45-67, 29 cases men and 25 cases women. 29 of the cases were right eye and 30 of them were the left. The patients had no problem except cataract. others eyes visual acuity were over 0,7 snellen. The average observation time of the patients follow up in postoperative period were nearly 18 months. In first month, the patients checked every week, after six months, the patients were checked every three months. In all visits, visual acuity, refraction, slit lamp examination, intraocular pressure, ophthalmoscopy, gonioscopy and other ocular examination were performed. Alsa the patients refraction were checked with automatic Humphrey refractometer. During the rest of the observation period (18 months), in 4 cases Irwinn-Gass, in 6 cases transient intraocular pressure increase, in 2 cases pupillary blok, in 7 cases pupillary deformation, in 1 cases iris tuck, in 1 cases - 73 - anterior hyphema, in 2 cases corneal apposi tion, in 2 cases Pseudophafodonezis developed. The visula acuity at the 18 months in 49 cases (% 83.06) were over 5/10 and in 10 cases (% 19.94) 4/10 and less. The results of our study were statistically significantly with the others studies in literature. At the end of the study we believed that anterior chamber lens implantation has advantages to the classic cataract surgery.