Polikistik over sendromlu kadınlarda ketojenik diyetin biyokimyasal ve antropometrik parametreler üzerine etkisi
The effect of ketogenic diet biochemical and anthropometric parameters in women with polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 675035
  2. Yazar: HANDE SEVEN AVUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Polikistik over sendromu (PKOS), kadınlarda menstrual disfonksiyon, üreme problemleriyle birlikte obezite, metabolik hastalıklar ve jinekolojik kanser risklerini artıran önemli bir endokrin bozukluktur. Bu çalışma, ketojenik diyet (KD) tedavisinin PKOS'lu bireylerde antropometrik ve biyokimyasal parametreler üzerindeki etkisinin belirlenmesi amacıyla Ekim 2019-Mart 2020 tarihlerinde 18-44 yaş arasında (29,77±7,54 yıl), beden kütle indeksi (BKİ) ≥25 kg/m2 olan, çalışmayı etkileyebilecek herhangi bir hastalık tanısı ve ilaç kullanımı olmayan, gönüllü 13 bireyle yürütülmüştür. Katılımcılara iki menstrual siklus arasında ortalama 4 hafta süresince KD müdahalesinde bulunulmuştur. Araştırma sonucunda bireylerin modifiye Ferriman–Gallwey (mFG) hirsutizm skoru ortalama 15,46±7,72 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Polycystic Ovary Syndrome (PCOS) is an important endocrine disorder that increases the risks of obesity, metabolics diseases and gynecological cancer alongside menstrual dysfunction and reproductive problems in women. This study was conducted to determine the effect of Ketogenic Diet (KD) treatment on anthropometric and biochemical parameters in individuals with PCOS, and was carried out between the September 2019 and March 2020 on 13 volunteers between the ages of 18 and 44 (29,77±7,54 years), body mass index (BMI) ≥ 25 kg/m2 and with no diagnosis of any disease and usage history of any medication that could affect the study. Participants of the study underwent KD intervention for 4 weeks between two menstrual cycles. At the end of this study, the modified Ferriman–Gallwey (mFG) hirsutism score of the individuals was found to be 15,46±7,72 on average.