Çok kanallı ve kanaldan bağımsız işitme cihazlarının spektral-temporal çözünürlük ve gürültüde konuşmayı anlama üzerine etkisi
The effect of multichannel and channel-free hearing aids on spectral-temporal resolution and speech understanding in noise
  1. Tez No: 675034
  2. Yazar: MERT KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYUP KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Konuşmayı tanımlamak ve anlamak, özellikle gürültülü ortamlarda sensörinöral işitme kayıplı bireyler için zor olmaktadır. Olası nedenler arasında sinyalin daha az işitilebilirliği, bozulmuş temporal çözünürlük ve düşük frekans seçiciliği bulunmaktadır. İşitme cihazı, sensörinöral işitme kayıplı bireylerin karşılaştığı sorunları azaltmak için kullanılan en yaygın seçenektir. Çalışmamızın amacı, çok kanallı ve kanaldan bağımsız işitme cihazı sinyal işlemleme tekniklerinin, spektral-temporal çözünürlük ve gürültüde konuşmayı anlama becerileri üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmaya, bilateral simetrik sensörinöral tipte işitme kaybına sahip 18-70 yaş aralığında 34 birey dahil edilmiştir. Katılımcılara çok kanallı ve kanaldan bağımsız işitme cihazı kullanılarak spectral-temporally modulated ripple test, rastgele aralık tespit etme testi (RDGT) ve Türkçe matriks testi uygulanmıştır. Elde edilen tüm veriler, işitme cihazlarının performansları açısından istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Spektral çözünürlük ve gürültüde konuşmayı anlama testleri için çok kanallı ve kanaldan bağımsız işitme cihazı arasında anlamlı farklılık bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Identifying and understanding speech is difficult for individuals with sensorineural hearing loss, especially in noisy environments. Possible causes include less audibility of the signal, impaired temporal resolution and low selectivity of frequency. Hearing aid is the most common option used to minimize the problems faced by individuals with sensorineural hearing loss. The aim of our study is to examine the effects of multichannel and channel-free hearing aid signal processing techniques on spectral-temporal resolution and speech understanding in noise. 34 individuals with bilateral symmetrical sensorineural hearing loss between the ages of 18-70 were included in the study. Spectral-temporally modulated ripple test, random gap detection test (RDGT) and Turkish matrix test were applied to the participants using multichannel and channel-free hearing aids. All the data obtained were compared statistically in terms of the performances of the hearing aids. No significant difference was found between multichannel and channel-free hearing aids for spectral resolution and speech understanding in noise tests (p>0.05).