2000'li yıllarda Birikim dergisinde sosyal demokrasi tartışmaları
The social democracy debates in the Birikim magazine in the 2000s
  1. Tez No: 675067
  2. Yazar: ENES MALİK ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada Birikim Dergisi'nin 2000'li yıllar içerisinde yer alan sosyal demokrasiye yönelik tartışmaları ele alınmaktadır. Sosyal demokrasi ortaya çıkışından bu yana farklı kaynaklardan beslenerek günümüze kadar ulaşmakta, günümüzde de varlığını koruyarak devam eden bir düşünce olarak yer almaktadır. Özellikle küreselleşmeyle birlikte Üçüncü Yol yaklaşımı sayesinde sosyal demokrasinin seyri değişerek çeşitli tartışmalar da beraberinde gelmektedir.“Aylık sosyalist kültür dergisi”olarak kendini tanımlayan Birikim Dergisi, Türkiye'de sol düşünce içinde köklü bir yer edinmektedir. Bazı güncel durumlara da sol perspektiften bakarak tartışmalar kaleme alınmaktadır. Sosyal demokrasiye yönelik belirli tartışmalar da Birikim Dergisi'nde kendini gösterebilmektedir.“Sosyal demokrasi nedir? Türkiye'de sosyal demokrasi nasıl gelişmiştir?”,“Birikim Dergisi'nin fikirleri sosyal demokrasiye yönelik düşünceleri nelerdir?”ve“2000'li yıllarda Birikim Dergisi'nde sosyal demokrasiye yönelik tartışmalar ne şekilde kendini göstermektedir?”çalışmanın araştırma soruları olarak belirlenmiştir. Çalışmada öncelikle sosyal demokrasi teorisi ve Türkiye'deki sosyal demokrasinin durumu açıklanmaya çalışılmıştır. Ardından Birikim Dergisi'nin kuruluşu ve amaçları ortaya çıkarılarak derginin önde gelen isimlerinin sosyal demokrasiye yönelik düşünceleri açıklığa kavuşturulmuştur. Son olarak sosyal demokrasinin belirli konu başlıkları altında 2000'li yıllarda Birikim Dergisi'nde yer alan değerlendirmeler analiz edilmiştir. Çalışmanın asıl amacını Birikim Dergisi'ndeki bu tartışmaların ortaya çıkarılması, yazarlar tarafından nasıl tartışıldığı ve sosyal demokrasiye yönelik bakış açılarının analizi oluşturmaktadır. Çalışmanın sonucunda ise sosyal demokrasiye yönelik değerlendirmelerin farklı olduğu, özellikle siyasal alanda sosyal demokrasinin temel değerleriyle birlikte Üçüncü Yol pratikleri de savunulurken iktisadi alanda Üçüncü Yol'a eleştirel bakıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın yönteminde ise literatür taraması ve doküman analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, debates of Birikim Dergisi which oriented social democracy in the 2000s are discussed. Social democracy has reached the present day by the support of different sources wherefrom its existence. Besides, it remains as an on-going thought and preserves its presence. Especially, with globalization, the course of social democracy has dramatically changed, and several debates come along through the Third Way approach. Birikim Dergisi, which describes itself as a“monthly socialist culture magazine' attain an essential place in the left-thought in Turkey. Also, some debates are written from the left-perspective in some current situations. Furthermore, specific debates directed to social democracy can manifest themselves in Birikim Dergisi. ”What is social democracy? How has developed social democracy in Turkey?“, ”What are Birikim Dergisi's opinions and thoughts on social democracy?“ and ”How are the debates on social democracy manifested in Birikim Dergisi in the 2000s?" were determined as research questions in the study. Firstly the theory of social democracy and its position in Turkey tried to be explained in the present study. Then, the establishment and aims of Birikim Dergisi are brought into the open to clarify the thoughts on social democracy of leading names of the magazine. Finally, the evaluations which take place in the scope of some defined titles of social democracy in Birikim Dergisi in the 2000s are analyzed. The main purpose of this study is to expose these discussions, how are they debated by the authors, and analyzing the authors' perspectives on social democracy. As a result of the study, it was concluded the evaluations on social democracy are various. Particularly in the political field, the fundamental values of social democracy and Third Way practices are defended too. Nevertheless, the Third Way is critically approached in the economic field. Literature review and document analysis were used in the method of the study.