Türkiye'de podcast yayıncılığının ekonomi politiği: Küresel ve kurumsal yayıncılar karşısında yerel ve bağımsız içerik üreticilerinin durumu
The political economy of podcasting in Turkey: Local and independent content creators' situation against global and corporate publishers
  1. Tez No: 897620
  2. Yazar: DUYGU TEMEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLRUBA ÇATALBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Podcast yayıncılığı, 2000'li yılların başında amatör ve bağımsız içerik üreticilerine geniş fırsatlar sunarak hızla gelişen alternatif bir medya formatı olarak ortaya çıkmıştır. Ancak son yıllarda, özellikle Spotify gibi teknoloji devlerinin sağladığı platform hizmetleriyle podcastler, ticari bir pazar haline dönüşmüş ve bu durum, podcastlerin başlangıçtaki bağımsız yapısını ve gelecekteki rolünü sorgulayan bir dönüşüm sürecini başlatmıştır. Bu çalışmada, podcast yayıncılığı sadece teknolojik bir yakınsama olarak değil, küresel ve yerel platformlara, pazarlara ve hizmetlere kapı açan bir yeni medya üretim, dağıtım ve tüketim alanı olarak ele alınmaktadır. Bu bağlamda, podcastlerin kapitalist bir birikim aracı haline gelmesiyle birlikte ortaya çıkan güç ilişkileri incelenmekte; özellikle bağımsız ve küçük içerik üreticilerinin küresel ve kurumsal aktörler karşısındaki olanak ve sınırlılıkları sorgulanmaktadır. Bu doğrultuda, 30 podcast üreticisi, 5 podcast ağı ve 2 podcast platformu ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş; podcast üretim ve dağıtım süreçleri ile bu alanın yasal ve siyasal atmosferi eleştirel ekonomi politik yaklaşımla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Podcasting emerged in the early 2000s as a rapidly developing alternative media format, offering wide opportunities for amateur and independent content creators. However, in recent years, particularly with the platform services provided by tech giants such as Spotify, podcasts have transformed into a commercial market, initiating a process of transformation that questions the original independent nature of podcasts and their future role. This study examines podcasting not merely as a technological convergence but as a new media production, distribution, and consumption area that opens doors to global and local platforms, markets, and services. In this context, it analyzes the power relations that arise from podcasts becoming tools of capitalist accumulation; specifically, it interrogates the opportunities and limitations faced by independent and small content creators against global and institutional actors. Accordingly, in-depth interviews were conducted with 30 podcast producers, 5 podcast networks, and 2 podcast platforms; the production and distribution processes of podcasts, as well as the legal and political atmosphere of this field, were critically analyzed within the critical political economy framework.