Hüseyin Vassâf: Risâle-i Salâhiyye (inceleme-metin)
Hüseyin Vassâf: Risâle-i Salâhiyye (analysis-text)
- Tez No: 675066
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Hüseyin Vassâf: Risâle-i Salâhiyye (İnceleme-Metin) adlı çalışma Süleymaniye Kütüphanesi Yazma Bağışlar Bölümü'nde 2320 numarada kayıtlıdır ve Uşşâkî şeyhi olan Abdullah Salâhaddîn-i Uşşâkî hakkında yazılmış bir eserdir. Osmanlı İmparatorluğu'nun son yılları ve Türkiye Cumhuryeti'nin ilk zamanlarına şahitlik eden Hüseyin Vassâf tarafından yazılan bu eser, 18. yy'da yaşamış olan Abdullah Salâhaddîn-i Uşşâkî 'nin hayatı, edebî kişiliği ve şiirlerini içermektedir. Risâle-i Salâhiyye, yine Hüseyin Vassâf tarafından yazılmış olan Risâle-i Müştâkıyye adlı eserle aynı ciltte bulunmakta ve 36 varaktan oluşmaktadır. Tezimiz iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Hüseyin Vassâf'ın hayatı ve eserleri; ikinci bölümde ise Risâle-i Salâhiyye hakkında genel bilgiler, Risâle-i Salâhiyye ışığında Abdullah Salâhaddîn-i Uşşâkî'nin hayatı ve eserleri, transkripsiyonlu metin ve orijinal metinle birlikte fotoğraflar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The study called Hüseyin Vassâf: Risâle-i Salâhiyye (Analysis-Text) is registered under number 2320 in Süleymaniye Kütüphanesi Yazma Bağışlar Bölümü and it is a work written about Abdullah Salâhaddîn-i Uşşâkî, who the sheikh of Uşşâkî. Written by Hüseyin Vassâf who witnessed the last years of the Ottoman Empire and the early times of the Republic of Turkey, this work includes the life, literary personality and poems of Abdullah Salâhaddîn-i Uşşâkî who lived in the 18th century. In the Risâle-i Salâhiyye composed of 36 folios and it is in the same volume as Risâle-i Müştâkıyye, written by Hüseyin Vassâf . Our study has two parts. In its first part the examination about the life and works of the Hüseyin Vassâf plus its second part the general informations about Risâle-i Salâhiyye, life and works of Abdullah Salâhaddîn-i Uşşâkî in the light of Risâle-i Salâhiyye, transcription of the text and its original handwriting text with photos have been discussed.