Kadirîlik'te âdâb ve merâsimler (Eşrefiyye-Rûmiyye)
Morals and ceremonies in the Qadiriyya (The Ashrafiyya and The Rumiyya)
- Tez No: 675076
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP TARIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Tekkeler tasavvuf ekolleri demek olan tarikatların faaliyetlerini yürüttükleri mekânlardır. Osmanlı sosyal ve kültürel hayatının içinde kendine özgü bir konumu olan tekkelerde âyin ve merâsimler ile buralarda uygulanan teşrifat ve âdâb denilen davranış kurallarının büyük bir önemi vardır. 12. yüzyılda Bağdat'ta teşekkül etmeye başlayan Kadirîlik yüzyıllar içerisinde farklı coğrafyalarda pek çok şubeye ayrılmış, 15. yüzyıldan itibaren Eşrefî ve Rûmî kollarıyla Anadolu ve Rumeli Türkleri arasında da yayılmaya başlamış ve zamanla Osmanlı-Türk şehir kültürünün bir parçası olmuştur. Bu çalışmanın konusu Eşrefîlik ve Rûmîliğin birer tarikat şubesi olarak nasıl tesis edildiği ile usûl, âdâb ve erkân denilen seyr ü sülûk metotları, ritüelleri, törenleri ve merâsimlerinin tespitidir.
Özet (Çeviri)
Dervish lodges are places where tariqats, which means Sufi schools or dervish orders, carry out their activities. The rituals and ceremonies, etiquette applied in these lodges, the rules of behavior called âdâb in the dervish lodges, which have a unique position in the Ottoman social and cultural life, have a great importance. Qadiriyya, which started to form in Baghdad in the 12th century, was divided into many branches in different regions over the centuries and started to spread among the Anatolian and Rumelian Turks with its Ashrafiyya and Rumiyya branches from the 15th century, and over time became a part of the Ottoman-Turkish urban culture. The subject of this study is to determine how Ashrafiyya and Rumiyya were established as tariqat branches, and the rituals, ceremonies and methods of mystical education called 'usûl, âdâb and erkân'.