Kadınların bağlanma stilleri ile yalnızlık düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between women's attachment styles and levels of loneliness
- Tez No: 675079
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU YAZGAN İNANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma evli ve boşanmış kadınların bağlanma stilleri ile yalnızlık arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Bu iki değişken, katılımcıların eğitim durumu, evlilik süresi, çalışma durumu ve gelir düzeyleri gibi sosyoekonomik değişken biçimleriyle ilişkili olarak incelenmiştir. Verilerin toplanmasında Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği ve UCLA Yalnızlık Ölçeği ile birlikte Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır, ölçekler yüz yüze uygulanmıştır. Kartopu örneklem kullanılmıştır; katılımcıların 95'ievli ve 75'i boşanmış kadınlardan oluşmaktadır, toplam 170 katılımcı ölçeklere yanıt vermiştir. Verileri analiz etmek için çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Sonuçlar, bağlanma stilleri ile evli ve boşanmış kadınların yalnızlık puanları arasında anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Kaçınan bağlanma stili ile yalnızlık düzeyi arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Güvenli bağlanma stili ile yalnızlık düzeyi arasında da negatif bir ilişki bulunmuştur. Bulunan bir diğer olumlu ilişki ise kaygılı-kararsız bağlanma stili ile yalnızlık düzeyi arasındadır. Sonuçlar araştırmanın amacına uygun olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to investigate the correlation of attachment styles and loneliness of married and divorced women. These two variables were examined as related to forms of socioeconomic variables being educational status, duration of marriage, employment status and income levels of participants. Three Dimensional Attachment Styles Scale and UCLA Loneliness Scale together with Demographic Information Form was used to collect the data.The scales were applied face to face. A snowball sample was used; participants were 95 married and 75 divorced females, total of 170 participants responded to scales. A multiple regression analysis was used to analyze the data. Results revealed a significant relationship between attachment styles and loneliness scores of married and divorced females. A significant positive relationship was found between avoidant attachment style and loneliness level. A negative relationship between secure attachment style and loneliness level was also found. Another positive relationship that was found was between anxious-indecisive attachment style and loneliness level. Results were discussed as based on with accordance with the aim of the study.