Klinik olmayan bir örneklemde çocukluk döneminde kötü muameleye maruz kalma ile sınır kişilik yapılanması arasındaki ilişkide yetişkin bağlanma boyutlarının ve zihinselleştirmenin aracı rolleri
The mediating roles of adult attachment dimensions and mentalization between child maltreatment and borderline personality organization in a non-clinical sample
- Tez No: 675082
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Mevcut çalışmada, çocukluk döneminde kötü muameleye maruz kalma ile sınır kişilik yapılanması arasındaki ilişkide yetişkin bağlanma boyutlarının ve zihinselleştirmenin aracı rolleri araştırılmıştır. Çalışmanın örneklemi 18-40 yaş aralığındaki 433 katılımcıdan oluşmuştur. Veriler Demografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II, Zihinselleştirme Ölçeği ve Borderline Kişilik Envanteri kullanılarak toplanmıştır. Analizler, SPPS 23 yazılımı kullanılarak yürütülmüştür. Araştırma sorularını yanıtlamak için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizleri ve Seri Çoklu Aracı Değişken Analizleri yürütülmüştür. Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizleri bulguları değişkenler arasındaki hipotezlenen ilişkilerin tümünün doğrulandığını göstermiştir. Seri Çoklu Aracı Değişken Analizleri bulguları çocukluk döneminde kötü muameleye maruz kalma ile sınır kişilik yapılanması arasındaki ilişkide 1) bağlanmaya ilişkin kaygı ve zihinselleştirmenin ve 2) bağlanmaya ilişkin kaçınma ve zihinselleştirmenin seri aracı rollerinin olduğunu göstermiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular mevcut alanyazın ışığında tartışılmıştır. Son olarak araştırmanın klinik doğurguları, sınırlılıkları ve gelecek çalışmalar için öneriler aktarılmıştır. Anahtar Sözcükler Çocuğa yönelik kötü muamele, kaygılı bağlanma, kaçınmacı bağlanma, zihinselleştirme, sınır kişilik yapılanması
Özet (Çeviri)
In the present study, the mediating roles of adult attachment dimensions and mentalization in the relationship between child maltreatment and borderline personality organization were investigated. The sample of the study consisted of 433 participants between the ages of 18-40. Data were collected using the Demographic Information Form, Childhood Trauma Questionnaire, Experiences in Close Relationships-Revised, Mentalization Scale and Borderline Personality Inventory. Analyses were conducted by using SPSS 23 software. Pearson Product Moment Correlation Analyses and Serial Multiple Mediator Analyses were conducted to investigate the research questions. The findings of Pearson Product Moment Correlation Analyses showed that all hypotheses formed between variables were confirmed. The findings of Serial Multiple Mediator Analyses showed that 1) attachment anxiety and mentalization, and 2) attachment avoidance and mentalization had serial mediator roles in the relationship between child maltreatment and borderline personality organization. The findings of the study were discussed in light of the current literature. Finally, the clinical implications of the study, its limitations and the suggestions for future studies were presented. Keywords Child maltreatment, attachment anxiety, attachment avoidance, mentalization, borderline personality organization