Ar-Ge harcamalarının enerji şirketleri karlılıkları üzerindeki etkisi: OECD ülkeleri örneği
The effect of R&D expenditures on energy companies' profitability: Case of OECD countries
  1. Tez No: 675083
  2. Yazar: ÇİĞDEM ERBAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN HAYKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler ile artan enerji ihtiyaçlarını karşılayabilmek için yeni enerji kaynakları arayışları hız kazanmıştır. Sanayileşmiş, gelişmiş ve gelişmeye devam etmekte olan ülkeler enerji kaynaklarını elde etmek için yüzyıllar boyu birçok savaş yapmışlar ve küreselleşen dünyada birçok ülke bir araya gelip uluslararası ekonomik iş birliği örgütleri kurmuşlardır. Bu örgütlerden birisi ise 14 Aralık 1960 tarihinde kurulan Organisation For Economic Co-operation and Development'dır (OECD). Enerji şirketleri kaynaklardan yararlanırken enerji kaynağını maksimum seviyede kullanıp enerji kaynaklarının maliyetlerini minimum seviyede tutmayı gözetmektir. Nitekim bu çalışmanın temel amacı ise enerji şirketlerinin yaptığı AR-GE harcamalarının şirketlerin karlılıkları üzerinde etkisinin bulunup bulunmadığını araştırmaktır. Bu çalışmada OECD'ye üye 35 ülkenin enerji şirketlerine ait 2011-2019 dönemini kapsayan verilerinden yararlanılarak bağımlı değişken olan ROA (Aktif Karlılık Oranı) ile bağımsız değişken olan R&D (Araştırma ve Geliştirme Giderleri) ve diğer bağımsız değişkenler arasında bulunan ilişki incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda düzenli yapılan AR-GE harcamalarının firmaların aktif karlılıklarına bir sonraki dönem için olumlu etkisinin bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the technological developments in recent years, the search for new energy sources has accelerated in order to meet the increasing energy needs. Industrialized, developed and developing countries have fought many wars for centuries to obtain their energy resources, and many countries have come together and established international economic cooperation organizations in the globalizing world. One of these organizations is the Organization For Economic Co-operation and Development (OECD), which was founded on 14 December 1960. While energy companies benefit from resources, it is to use the energy source at the maximum level and to keep the costs of energy resources at a minimum level. As a matter of fact, the main purpose of this study is to investigate whether the R&D expenditures of energy companies have an effect on the profitability of the companies. In this study, the relationship between ROA (Asset Profitability Ratio) and the R&D (Research and Development Expenses) and control variables was examined by using the data of the energy companies of 35 OECD member countries covering the period 2011-2019. As a result of the examinations, it has been determined that regular R&D expenditures have a positive effect on the return on assets of the companies for the next period.