Hemodiyaliz hastalarında diyet kalitesi ile bazı biyokimyasal bulguların yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of diet quality and some biochemical values on quality of life in hemodialysis patients
- Tez No: 675150
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KAPTANOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Dünya çapında renal replasman tedavi yöntemlerinden hemodiyaliz tedavisi en sık tercih edilen yöntemdir. Hemodiyaliz hastaları genellikle kısıtlı diyet uygulamaları sonucu, yetersiz beslenme ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Dolayısıyla hastaların yaşam kalite düzeylerinde düşüş gözlemlenebilmektedir. Bu çalışma, hemodiyaliz tedavisi olan hastaların diyet kalitesi ile bazı biyokimyasal bulguların yaşam kalitesi üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. İstanbul'da bulunan Özel Rentek Diyaliz Merkezi'nde tedavi olan 65 hemodiyaliz hastasının dahil edildiği bu çalışmada; hastaların demografik özellikleri, hastalığa ilişkin bilgileri, biyokimyasal bulguları, yaşam kaliteleri, nütrisyonel durumları, antropometrik ölçümleri ve besin tüketim sıklığı kayıtları alınmış ve diyet kalitesi ile bazı biyokimyasal bulguların yaşam kalitesi üzerine etkisi sorgulanmıştır. Tüm istatistiksel analizler R yazılımı/programlama (sürüm 3.6.2 (2019-12-12) - CRAN) kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışma verilerine göre hastaların %80,0'ninde yetersiz beslenme saptanmıştır (enerji 0,05). SDBY diyeti uygulayan/ uygulamayan hastaların bazı biyokimyasal bulguları ile yaşam kaliteleri arasında da istatistiksel açıdan farklı (önemli/ önemsiz) sonuçlara rastlanmıştır. Çalışma sonucunda değişkenler arasındaki ilişkiler güçlü bulunamamıştır. Bunun temel sebebi diyet ve yaşam kalitesini etkileyen birçok unsurun olması düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Among renal replacement treatment methods, hemodialysis treatment is the most preferred method worldwide. Hemodialysis patients may face malnutrition as a result of their restrictive diets. Therefore, the quality of life of these patients is negatively impacted. The aim of this study is to evaluate the quality of life of hemodialysis patients and the link between some biochemical values and quality of life. Sixty-five hemodialysis patients treated in Private Rentek Dialysis Center in Istanbul, Turkey participated. The patients' demographic characteristics, knowledge about their condition, biochemical values, quality of life, nutritional status, anthropometric measurements and frequency of food consumption were recorded, and the effect of diet quality and some biochemical findings on quality of life was investigated. All statistical analyzes were evaluated using R software/ programming. (version 3.6.2 (2019-12-12) - CRAN). According to the study data, Malnutrition was detected in 80.0% of the patients. (energy 0,05). On the other hand statistically different (significant/ insignificant) results were obtained from patients using/ not using the ESRD diet between some biochemical values and quality of life statistically. The study did not find strong relationships between variables. The main reason for this may be that there are many factors that affect diet and quality of life.