Öğretmen algılarına göre iletişim becerileri ve okul yöneticilerinin dönüşümcü liderlik özelliklerinin öğretim ortamındaki kuşaklararası iklim üzerindeki etkisinin incelenmesi
An investigation of the effects of communication skills and school administrators' transformational leadership characteristics on the intergenerational climate in the educational environment according to teacher perceptions
- Tez No: 675149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİTHAN DEMİRDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırma, öğretmen algılarına göre iletişim becerileri ve okul yöneticilerinin dönüşümcü liderlik davranışlarının öğretim ortamındaki kuşaklararası iklim üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Nicel olarak yürütülen araştırmada, ilişkisel araştırma modeli kullanılmıştır. Çalışma grubunu 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Zonguldak ili Merkez, Ereğli, Alaplı, Çaycuma ve Gökçebey ilçeleri, ilkokul ve ortaokul kademelerinde görev yapan amaçlı örnekleme yöntemi ile belirlenmiş 454 öğretmen oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak“İletişim Becerileri Ölçeği”,“Dönüşümcü Liderlik Ölçeği”ve“Kuşaklararası İklim Ölçeği”uygulanmıştır. Verilerin araştırma sorularına göre analiz edilmesinde t-testi, ANOVA, Korelasyon ve Çoklu Doğrusal Regrasyon analizleri kullanılmıştır. Çalışmanın analizleri sonucunda, değişkenlerin aritmetik ortalama ve standart sapma değerlerine bakıldığında; öğretmenlerin iletişim becerilerinde kendilerini çoğunlukla yeterli gördükleri, okul yöneticilerinin dönüşümcü liderlik davranışı sergilediklerine çoğunlukla katıldıkları, kuşaklararası iklime yönelik düşüncelerinde ise farklı görüşlere sahip oldukları belirlenmiştir. Değişkenler arasındaki ilişki incelendiğinde; iletişim becerileri ve dönüşümcü liderlik, iletişim becerileri ve kuşaklararası iklim, dönüşümcü liderlik ve kuşaklararası iklimin pozitif yönde anlamlı olduğu belirlenmiştir. Regresyon anlamlılığına göre sonuçlar incelendiğinde, iletişim becerilerinin ve dönüşümcü liderliğin kuşaklararası iklim davranışları üzerinde anlamlı bir yordayıcı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is made to investigate the effects of communication skills and school administrators' transformational leadership traits on intergenerational climate according to teacher perceptions. On this research relational data model is quantitavely used. Research group is formed by 454 teachers who work at primary and secondary schools in Zonguldak Ereğli, Alaplı, Çaycuma and Gökçebey, chosen by purposeful sampling method in 2020-2021 education year.“Communication Skills Scale”,“Transformational Leadership Scale”and“Intergenerational Climate Scale”are employed as a data collection tool. T-test, ANOVA correlation and Multiple Regresssion are used in order to analyse the questions of research data. At the end of research analysis, it is stated that teachers are mostly find themselves adequate to communication skills and school administors generally agree with displaying transformational leadership treats; however, they have different ideas about intergenerational climate by looking at the variant's arithmetic average and standard deviations investigating the relationship between variants; it is understood that there are positive effects on communication skills and transformational leadership, communication skills and intergenerational climate, transformational leadership and ıntergenerational climate as a result of analysis of significance, it is also determined that communication skills and transformational leadership are a meaningful precursor oniıntergenerational climate traits.