Örgütsel çatışma ve örgütsel sessizlik ilişkisi: Kuşadası örneği
The relationship between organizational conflict and organizational silence: The case of Kuşadası
  1. Tez No: 675152
  2. Yazar: HANDE KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada örgütsel çatışma ve örgütsel sessizlik ilişkisi turizm sektöründe yer alan otel işletmeleri bağlamında incelenmek istenmiştir. Araştırmanın evreni Kuşadası'nda yer alan 4 ve 5 yıldızlı oteller olarak belirlenmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemi yaklaşımı kullanılmıştır. Demografik değişkenler, örgütsel çatışma ve örgütsel sessizlik olmak üzere 3 bölümden oluşan bir anket formu oluşturulmuştur. Anket formu otel çalışanlarına elektronik ortamda ve elden dağıtılmıştır. Veri toplama aşamasından sonra elde edilen bulgulara ilişkin gerekli istatistiksel analizler uygulanmıştır. Demografik verilere ilişkin frekans analizi yapılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçekler hali hazırda bilimsel araştırmalarda kullanılan ölçekler olup geçerlilik testi uygulanmamıştır. Uzman görüşü eşliğinde ölçeklerin çalışma için kullanımında bir engel olmadığı görülmüştür. Ölçeklerde yer alan ifadelerin güvenirliliğini ölçmek için Cronbach Alpha testi uygulanmış ve her iki ölçeğin de eşik değerden yüksek değere sahip olduğu saptanmıştır. Çalışmanın amacına ilişkin olarak örgütsel çatışma ve örgütsel sessizlik ilişkisinin yönünü belirlemek için korelasyon testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between organizational conflict and organizational silence in the context of hotel businesses in the tourism sector. The universe of the research has been determined as 4 and 5 star hotels in Kuşadasi. Quantitative research method approach was used in the research. A questionnaire form consisting of 3 parts as demographic variables, organizational conflict and organizational silence was created. The questionnaire form was distributed to the Hotel employees electronically and by hand. After the data collection phase, the necessary statistical analyzes were applied on the findings obtained. Frequency analysis regarding demographic data has been made. The scales used in the research are currently used in scientific research and no validity test has been applied. In the presence of expert opinion, it was observed that there was no obstacle in using the scales for the study.The Cronbach Alpha test was used to measure the reliability of the statements in the scales, and it was found that both scales had values higher than the threshold value. Correlation test was conducted to determine the direction of the relationship between organizational conflict and organizational silence regarding the purpose of the study.