Otel işletmelerinde işyeri zorbalığı ile örgütsel sessizlik arasındaki ilişkinin belirlenmesi: Kuşadası örneği
Determination of relationship between workplace bullying and organizational silence in hotel business: Example of Kuşadası
- Tez No: 497929
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKSEL KEMAL GİRGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüzde küreselleşmenin hızla artış göstermesi ve rekabet ortamının daha yoğun hale gelmesiyle birlikte çalışma hayatına verilmesi gereken önem daha da artmıştır. Çalışma hayatına verilen önem arttıkça örgütlerin karşılaştıkları sorunlar da fazlalaşmıştır. İşyeri zorbalığı da son yıllarda örgütlerin en önemli sorunlarından biri haline gelmiştir. Zorbalık davranışı çalışanların kendileriyle veya örgütleriyle ilgili konularda fikirlerini ve bilgilerini söylememeleri, kendilerine saklamaları anlamına gelen örgütsel sessizlik kavramını da beraberinde getirmiştir. Bu durumda son zamanlarda örgütlerin önünde aşılması zor bir engel oluşturmaktadır. Bu iki konu arasındaki ilişkiyi ele alabilmek amacıyla çalışmada işyeri zorbalığı ve örgütsel sessizlik kavramlarına yer verilmiştir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmanın problemi, amacı, önemi, varsayımları, sınırlılıkları ve tanımları giriş başlığı altında incelenmektedir. Çalışmanın ikinci bölümü ise, ilgili alanyazın taramasından oluşmaktadır. Üçüncü bölüm araştırmanın yöntemi ile ilgili bilgileri içermektedir. Dördüncü bölüm araştırmanın bulgularından oluşmakta olup, son bölüm ise araştırmanın sonuçları ve bu sonuçlara göre geliştirilen öneriler kısmını içermektedir. Bu çalışma, otel çalışanlarının işyeri zorbalığı algıları ile örgütsel sessizlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi ölçebilmek amacıyla yapılmıştır. Buna ek olarak otel çalışanlarının sosyo demografik özelliklerinin işyeri zorbalığı ve örgütsel sessizlik davranışlarıyla olan ilişkileri de belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada anket yönteminden yararlanılmıştır. Otel çalışanlarının işyeri zorbalığı düzeylerini ölçebilmek amacıyla Einarsen, Hoel ve Notelaers (2009) tarafından geliştirilen Olumsuz Eylem Anketi (NAQ- Negative Act Questinnaire), örgütsel sessizlik davranışlarını ölçmek amacıyla ise Çakıcı ve Çakıcı (2007) tarafından geliştirilmiş olan ve Soycan (2010) tarafından uyarlanmış örgütsel sessizlik ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda otel çalışanlarının işyeri zorbalığı algılarıyla örgütsel sessizlik davranışları arasında anlamlı pozitif bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the rapid globalization and the increasing competition that must be provided with working life become more intense importance has increased. As the importance attached to working life increases, the problems that organizations face are also increasing. Workplace bullying has also become one of the most important problems of organizations in recent years. Bullying behavior of employees say their ideas and information on issues related to themselves or to their organization, brought together the meaning of organizational silence concept store them. In this case, it is a difficult obstacle in recent times to overcome in front of the organizations. Workplace bullying and organizational silence have been included in the study in order to address the relationship between these two issues. The study consists of five parts. In the first part, the problem, aim, importance, assumptions, limitations and definitions of studying are examined under the introduction heading. The second part of the study consists of the related literature review. The third section contains information on the method of research. The fourth part consists of the findings of the research and the last part contains the results of the research and the proposals developed according to these results. This study was carried out in order to determine the relationship between hotel employees perceptions of workplace bullying and organizational silence levels. In addition, the influence of hotel employees' socio-demographic characteristics on workplace bullying and organizational silence behaviors was also tried to be determined. Survey method was used in the research. Negative Action Questionnaire (NAQ) developed by Einarsen, Hoel and Notelaers (2009) to measure workplace bullying levels of hotel employees and Organizational (Social Action) developed by Çakıcı and Çakıcı (2007) silence scale was used. As a result of the research, positive correlations were found between the perceptions of workplace bullying and the organizational silence behaviors of hotel employees.