Üniversite öğrencilerinin psikolojik dayanıklılık, yaşam becerileri ve algılanan sosyal destek düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship among resilience, life skills and perceived social support levels of university students
  1. Tez No: 675153
  2. Yazar: SALİHA GÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN BARBAROS YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin psikolojik dayanıklılıkları ile yaşam becerileri ve algılanan sosyal destek düzeyleri arasındaki yordayıcı ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Nicel bir çalışma olan bu araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Konya ilinde öğrenimlerine devam eden üniversite öğrencileri oluşturmuştur. Araştırma için etik kurul onayı ve kurum izni alındıktan sonra, sınıf ortamında öğrencilere açıklamalar yapılarak gönüllülük esasına göre veriler toplanmıştır. Araştırmaya 440 kız (%62,7) ve 262 erkek (%37,3) olmak üzere toplam 702 üniversite öğrencisi katılmıştır. Araştırmada verileri toplamak amacıyla Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği, Yaşam Becerileri Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği'nin Gözden Geçirilmiş Formu ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS 25.0 paket programı kullanılmış ve çoklu regresyon analizi testinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda yaşam becerileri (karar verme ve problem çözme, yaratıcı ve eleştirel düşünme, iletişim ve kişilerarası iletişim, öz farkındalık ve empati, stres ve duygularla başa çıkma) ile algılanan sosyal desteğin (aile, arkadaş, özel bir insan); psikolojik dayanıklılığın alt boyutlarından olan kendilik algısına ilişkin varyansın %31.8'ini, gelecek algısına ilişkin varyansın %16.4'ünü, yapısal stile ilişkin varyansın %11.4'ünü, sosyal yeterliliğe ilişkin varyansın %14'ünü, aile uyumuna ilişkin varyansın %32.1'ini ve psikolojik dayanıklılığın son alt boyutu olan sosyal kaynaklara ilişkin varyansın ise %33.4'ünü açıkladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The proposed aim of this study is to examine the predictive relationship between the resilience, life skills and perceived social support levels of university students. Relational screening model was used in this research. The study group of the research is consisted of university students studying in Konya. A total 702 university students, 440 girls (62.7%) and 262 boys (37.3%), participated in the study. After receiving moral institutional approval and institutional permit, datas were collected by giving necessary explanations to students based on voluntariness. The Adult Psychological Resilience Scale, the Revised Form of the Multidimensional Scale of Perceived Social Support, the Life Skills Scale and the Personal Information Form prepared by the researcher were used in the study by the purpose of collecting data. The SPSS 25.0 package program was used in the analysis of the research data and it was benefited from multiple regression analysis test. As a result of the research, it was found that life skills (decision making and problem solving, creative and critical thinking, communication and interpersonal communication, self-awareness and empathy, coping with stress and emotions) and perceived social support (family, friend, significant other) predicted; 31.8% of the variance related to perception of self, which is one of the sub-dimensions of resilience, 16.4% of the variance related toplanned future, 11.4% of the variance related to structural style, 14% of the variance related to social competence, 32.1% of the variance related to family cohesion and 33.4% of the variance related to social resources.