Öğretmenlerin algılarına göre örgütsel destek, örgütsel sinizm ve öğretmen performansları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between organizational support, organizational cynicism and teacher performance according to teachers' perceptions
  1. Tez No: 675154
  2. Yazar: BETÜL DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİTHAN DEMİRDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada, öğretmen algılarına göre örgütsel destek, örgütsel sinizm ve öğretmen performansı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Nicel olarak yürütülen çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma grubunu 2020-2021 eğitim öğretim yılında Zonguldak ili Merkez, Ereğli, Alaplı ve Çaycuma ilçelerinde ilkokul ve ortaokul kademelerinde görev yapan amaçlı örnekleme yöntemi ile belirlenmiş 454 öğretmen oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği”,“Örgütsel Sinizm Ölçeği”ve“Öğretmen Performans Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analiz edilmesinde t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda öğretmenlerin, örgütsel desteği katılıyorum, örgütsel sinizmi kısmen katılıyorum düzeyinde algıladıkları ve kendi performanslarını çok iyi düzeyde gördükleri saptanmıştır. Bununla birlikte algılanan örgütsel destek ile örgütsel sinizm arasında negatif yönde ve anlamlı, algılanan örgütsel destek ile öğretmen performansı arasında ise pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ancak örgütsel sinizm ile öğretmen performansı arasında anlamlı bir ilişki bulunmadığı saptanmıştır. Öğretmenlerin okul kademesine göre öğretmen performansı; okul türüne, yaşa ve mesleki kıdeme göre örgütsel destek ve öğretmen performansı; eğitim durumuna göre örgütsel sinizm algılarında anlamlı bir farklılık olduğu saptanmıştır. Son olarak öğretmenlerin örgütsel destek algılarının öğretmen performansı üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, it is aimed to examine the relationship between organizational support organizational cynicism and teacher's performance according to teacher's perceptions. In the quantitative study, the relational screening model was used. The study group consists of 454 teachers, determined by purposeful sampling method, working at primary and secondary school levels in the center of Zonguldak, Ereğli, Alaplı and Çaycuma districts in the 2020-2021 academic year.“Perceived Organizational Support Scale”,“Organizational Cynicism Scale”and“Teacher Performance Evaluation Scale”were used as data collection tools. T-test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation analysis and multiple regression analysis were used to analyze the data. As a result of the analysis, it was determined that teachers perceive organizational support at the level of I agree, organizational cynicism at the level of I partially agree, and that they perceive their own performance at a very good level. Nevertheless, there are negative and significant differences between perceived organizational support and organizational cynicism; a positive and significant relationship was seen between perceived organizational support and teacher performance. However, it was determined that there is no significant relationship between organizational cynicism and teacher performance. Teacher performance according to the school level of teachers; organizational support and teacher performance as regards to school type, age and professional seniority; it has been detected that there is a significant difference in organizational cynicism perceptions according to education level. Finally, it was detected that teachers' perceptions of organizational support had a significant effect on teacher performance.