Öğretmenlerin örgütsel destek ve sinizm algıları ile motivasyonel kararlılıkları arasındaki ilişki
The relationship between teachers organizational support and cinism perceptions and motivational stability
- Tez No: 705319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmenlerin örgütsel destek ve sinizm algıları ile motivasyonel kararlılıkları arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. İlişkisel tarama modelinde olan bu araştırmada veriler likert tipi ölçekle toplanmıştır. Araştırmanın evrenini 2019-2020 eğitim-öğretim yılları arasında, İstanbul ili Zeytinburnu ilçesinde bulunan ve resmi devlet kurumu olan 2 anaokulu, 14 ilkokul, 12 ortaokul ve 21 liselerde görev yapan 1506 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örnekleminde ise evrende yer alan okullardan tesadüfi tabakalı örneklem yöntemiyle belirlenen Zeytinburnu ilçesindeki 28 devlet okulunda görev yapan 306 öğretmen oluşturmaktadır. Veri toplamak için İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünden gerekli izinler alınarak 'Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği', 'Örgütsel Sinizm Ölçeği' ve 'Motivasyonel Kararlılık Ölçeği' öğretmenlere uygulanmıştır. Toplanan veriler istatistik paket programıyla analiz edilerek yorumlanmıştır. Verilerin analizinde frekans, yüzde, t-test, tek yönlü varyans ve pearson korelasyon analizlerine yer verilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, öğretmenlerin motivasyonel kararlılık algıları ile örgütsel sinizm algı düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır. Ayrıca bu çalışma sonuçlarına göre öğretmenlerin motivasyonel kararlılık ile algılanan örgütsel destek düzeyleri arasında pozitif yönlü zayıf düzeyde ilişki belirlenmiştir. Bu sonuca benzer biçimde öğretmenlerin örgütsel sinizm algıları ile algılanan örgütsel destek düzeyleri arasında orta düzeyde bir ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the relationship between teachers' perceptions of organizational support and cynicism and their motivational determination. In this study, which is in the relational survey model, the data were collected with a Likert-type scale. The population of the research consists of 1506 teachers working in 2 kindergartens, 14 primary schools, 12 secondary schools and 21 high schools, which are official state institutions in the Zeytinburnu district of Istanbul between the 2019-2020 academic years. In the sample of the study, 306 teachers working in 28 public schools in Zeytinburnu district, which were determined by random stratified sampling method from the schools in the universe, constitute. In order to collect data, the 'Perceived Organizational Support Scale', the 'Organizational Cynicism Scale' and the 'Motivational Stability Scale' were applied to the teachers by obtaining the necessary permissions from the Istanbul Provincial Directorate of National Education. The collected data were analyzed and interpreted with the statistical package program. Frequency, percentage, t-test, one-way variance and Pearson correlation analyzes were used in the analysis of the data. According to the results of the analysis, there is no significant relationship between teachers' motivational stability perceptions and organizational cynicism perception levels. In addition, according to the results of this study, a weak positive correlation was determined between teachers' motivational determination and perceived organizational support levels. Similar to this result, there is a moderate relationship between teachers' perceptions of organizational cynicism and perceived organizational support levels.