Telekominikasyon sistemlerinde klima soğutma uygulamaları
Application of climate system to telecommunications systems
  1. Tez No: 67515
  2. Yazar: CEMAL GÜRSÖZLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KEMAL YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Günümüzde haberleşme ve iletişim ağım oluşturan, ülke ekonomisinde büyük bir pay teşkil eden Telekominasyon sistemlerinin verimli olarak rantabl çalışabilmeleri için bulundukları ortamda gerekli soğutmanın sağlanması zaruridir. Ülkemiz dahilinde Türk Telekom tarafından verilen Telekominikasyon hizmetlerinde yaklaşık olarak 4000 adet pencere tipi klima, 1000 adet split tipi klima, 2000 adet paket ve merkezi tip klimalar kullanılmaktadır. Mevcut soğutma sistemlerinden pencere tipi klimalar kapasitesi 250-1000 arasında değişen kırsal kesim köy santral binalarında kullanılmaktadır. Kapasitesi 1000-5000 hat arasında değişen ilçe santral binaları ile Radyolink binalarında split ve kanallı split tipi klima cihazları kullanılmaktadır. Kapasitesi 5000-50000 hat arasında değişen il merkez santral binalarında ise paket ve merkezi tip klimalarla yükseltilmiş döşeme ile soğutma uygulamaları yapılmaktadır. Kanallı split tipi klima soğutma uygulamaları son günlerde güncelliğim kaybetmiş, yerini yükseltilmiş döşeme ile soğutma sistemine ve paket tipi klima cihazları ile soğutmaya bırakmıstır.Kanallı tip klima soğutma uygulamalarında verim oldukça düşüktür. Yükseltilmiş döşeme ile soğutma sisteminde ise maximum verim alınabilmektedir. Oldukça büyük bir klima parkına sahip Türk Telekom'un soğutma gruplarının tahsis edilmesinde, montaj ve demontaj işleri ile işletme ve bakım esasları dahilinde yapacağı bir takım iyleştirmeler ile küçümsenmeyecek bir düzeyde gelir kaybım geri kazanması mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Recently, communications and information networks, having a noticebly amount of financial importance in nation's budget, reguires a good cooling system to work confidently. In Turkey, Turkish Telecom Inc. has 4000 window- mount, 1000 split, 2000 compact and central type of climate system to condition Telecommunication system. Window-mount type of those climate systems are used in 250-1000 lihnes capacity exchanges. And in 1000-5000 lines capacity exchanges and Radio-link systems, Split and channelled type air conditioners are used. In 5000-50000 lines capacity exchanges, which are located in big cities, air-conditioning is realized either in compact type or laminated floor type. Now a days, channelled type split applications are decreasing and laminated floor type air- conditioning is replacing it. Because channelled type conditioning is not efficient, floor type conditioning systems efficiency is higher as compared. In my study, I propose that making some minor changes in mounting-maintenance and operating principles of conditioning systems of telecommunications systems will add up to an importandt financial feedback.