Sagittal ve vertikal yönde farklı iskeletsel modele sahip çocuklarda temporomandibular eklemin morfolojik ve morfometrik özelliklerinin incelenmesi
Evaluation of morphological and morphometric measurements of temporomandibular joint in children with different skeletal models in sagittal and vertical plane
- Tez No: 675178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN BOZDEMİR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Büyüme ve gelişim sürecinde, kraniyofasiyal sistemi oluşturan yapılar arasındaki dengenin bozulmasıyla iskeletsel uyumsuzluklar oluşabilir. Farklı kraniyofasiyal morfolojideki bireylerde TME, farklı kuvvetlere maruz kaldığı için eklemin yapısal özelliklerinin de farklılık göstereceği düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı sagittal ve vertikal yönde farklı iskeletsel modele sahip çocukların KIBT görüntülerinde mandibular kondil, artiküler eminens ve glenoid fossa gibi TME'nin sert doku bileşenlerinin morfolojik özellikleri ve morfometrik ölçümlerinde farklılık olup olmadığını değerlendirmektir. Çalışmada 95 çocuk hastada kondil boyutları, horizontal kondiler açı, kondil merkezinin midsagittal düzleme olan uzaklığı, kondil pozisyonu, eminens yüksekliği, eminens eğimi, kondil ve fossa şekli ile simetrisi, toplam 190 TME'de KIBT görüntülerinde değerlendirildi. Çalışma grubu ANB açısı değerlerine göre 32 (%33,7) hasta Sınıf 1, 34 (%35,8) hasta Sınıf 2 ve 29 (%30,5) hasta Sınıf 3 olarak sınıflandırıldı. Sagittal yönde 3 gruba ayrılan her grup vertikal yönde Jarabak oranına göre 25 (%37,9) hasta hipodiverjan, 34 (%35,8) hasta normodiverjan ve 36 (%26,3) hasta hiperdiverjan olarak 3 gruba ayrıldı. Çocuklar 10-13 ve 14-17 yaş gruplarına ayrıldı.
Özet (Çeviri)
In the process of growth and development, skeletal mismatches can occur due to the deterioration of the balance between the structures making up the craniofacial system. It is thought that the structural features of the joint may be also different because TMJ is exposed to different forces in individuals with different craniofacial morphology. The aim of this study is to evaluate whether there is any difference in the morphological properties and morphometric measurements of hard tissue components of TMJ such as mandibular condyle, articular eminence and glenoid fossa in the CBCT images of children with different skeletal models in sagittal and vertical plane. In this study, condyle dimensions, horizontal condylar angle, distance of the condyle center to the midsagittal plane, condyle position, eminence height, eminence inclination, condyle and fossa shape and symmetry were evaluated in CBCT images in a total of 190 TMJs in 95 pediatric patients. According to the ANB angle values of the study group, 32 (33.7%) patients were classified as Class 1, 34 (35.8%) patients as Class 2, and 29 (30.5%) patients as Class 3. Each group divided into 3 groups in the sagittal direction was divided into 3 groups according to the Jarabak ratio in the vertical direction, as 25 (37.9%) patients as hypodivergent, 34 (35.8%) patients as normodivergent, and 36 (26.3%) patients as hyperdivergent. Children were divided into 10-13 and 14-17 age groups.