Farklı sagittal yön anomalilerine sahip hiperdiverjan vakalarda kompanzasyon mekanizması
Compensation mechanism in hyperdivergent patients with different sagittal growth pattern
  1. Tez No: 501588
  2. Yazar: RAMIL ALIYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİR ALTUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmanın amacı büyümesini tamamlamış farklı sagittal yön büyüme modeli gösteren hiperdiverjan vakalarda vertikal yönde olan displazinin kompanzasyon mekanizmasını incelemektir. Çalışma grupları üniversitemiz arşivinden seçilmiş olup iskeletsel Sınıf I (ANB=2°±2), Sınıf II (ANB >4°) ve Sınıf III (ANB38°) ve Sınıf I büyüme modeline sahip normodiverjan kontrol grubu (SN/GoGn 32±6°) olmak üzere toplamda 140 hastadan oluşmaktadır. Anomali grupları sagittal yön büyüme modeline göre sınıflandırılmış ve her grup da dental açık kapanışı mevcut olan (overbite < 0 mm) ve mevcut olmayan (overbite > 0.5 mm) alt gruplara bölünmüştür. Alt gruplar birbiri ve kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Bu gruplara dahil edilen bireylerin lateral sefalometrik filmleri üzerinde belirli ölçümler yapılarak kesici ve molar diş yükseklikleri ve kesici diş inklinasyonları saptanmış, böylece açık kapanışın dişsel kompanzasyonunda hangi bölge dişlerinin daha etkili olduğunun ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Çalışmamız sonuçlarına bakıldığında hiperdiverjan bireylerin kesici diş bölgesinde oluşan vertikal yöndeki kompanzasyonun kısmen maksiller ve mandibular kesici dişlerin aşırı erüpsiyonu sayesinde sağlandığı belirlenmiştir . Her iki çenenin kesici diş yükseklikleri bireyin sagittal yön büyüme modeli farketmeksizin hiperdiverjan bireylerde normal bireylere göre daha fazla bulunmuştur. Molar bölge değerlendirildiği zaman hiperdiverjan bireylerin maksiller 1. molarlarının genel olarak normodiverjan bireylere göre daha fazla erüpte olduğunu görmekteyiz. Bu erüpsiyonun kısıtlı kaldığı durumlarda oluşabilecek dental anomali önlenmekte, belirli bir sınırı aştığı olgularda ise bu durum dental açık kapanış olarak karşımıza çıkmaktadır. Mandibular molar diş yüksekliği bakımından gruplar arasında önemli fark bulunmamıştır. Kesici diş inklinasyonları değerlendirildiği zaman Sınıf I ve Sınıf II hiperdiverjan bireylerde kompanze olan açık kapanışlı bireylerin maksiller kesici dişlerinin kompanze olmayan bireylere göre daha retrüziv olduğu görülmektedir. Mandibular kesici diş inklinasyonları kompanze olan ve kompanze olmayan açık kapanışlı vakalarda benzerlik göstermektedir ki bu bulgu açık kapanışın kompanzasyonunda mandibular kesici diş inklinasyonlarının önemli rol almadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the compensation mechanism in hyperdivergent adult patients with different growth pattern. Our study consists of skeletal Class I (ANB=2°±2), Class II (ANB >4°), Class III (ANB38°) and Class I normal divergent (SN/GoGn 32±6°) totally 140 patients who were chosen from our university archive. Anomaly groups were classified for their growth pattern and each group divided to dentally compensated (overbite > 0.5 mm) and non-compensated (overbite < 0 mm) open bite subgroups. Each subgroup were compared with each other and control group. On the sephalometric film of each patient different measurements were made to determine the incisor and molar heights and incisor inclinations. These results will give us a data that shows which teeth take an important part in compensatory mechanism of open bite malformation. The results of our study show that compensation of open bite malocclusion in hyperdivergent patients is provided partially by overeruption of maxillary and mandibular incisor teeth. In all growth pattern groups incisor height of both jaws were found more in hyperdivergent patients than normal divergents. When molar region is assessed, maxillary 1st molars of hyperdivergent patients were found more extrusive than control group. When this eruption is limited, then anomaly is compensated, but if this eruption is more than certain limit, then dental open bite is an unavoidable outcome. Mandibular molar heights were found similar in all groups. Incisor inclination measurements show that in Class I and Class II hyperdivergent groups compensated open bite subgroups show more retruded maxillary incisor teeth than non compensated subgroups. Mandibular incisor inclinations show similar results in all compensated and non compensated open bite subgroups that shows mandibular molar inclinations don't have any impact on compensation of open bite malocclusion.