Siber güvenlik bağlamında yeni tehdit algılamalarının Türkiye'nin güvenlik politikalarına etkileri
The impacts of new threat perceptions on Turkey's security policies in the context of cyber security
  1. Tez No: 675185
  2. Yazar: OZAN ZEKİ KİRAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT CİHANGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Uluslararası İlişkiler, Science and Technology, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmamın amacı, Türkiye'de siber güvenlik politikalarının güvenlikleştirme ve risk algısı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Sosyal Medya ve İnternet, yeni arkadaşlarla tanışmak ve bilgiye ulaşmakta faydaları olmuştur. Ancak bilinçli kullanılırsa teknolojinin faydaları olabilir. Özellikle Çocuklarımızın ve gençlerin internet bağımlılığı konusunda bilinçlenmesi gerekmektedir. Hem devlet hem özel sektör, izleme ve gözetleme araçlarının kullanımını arttırmaktadır. Elektronik iletişimin izlenmesi, elektronik kimlik tespiti, e-imza, e-devlet, kamusal alanda olan kamera sistemleri gibi teknolojiler gündelik hayatımızda olağan karşılanmaktadır. İnternet yoluyla gerçekleşen insan hakları ihlalleri internetin gelişimi ile birlikte artmıştır. Bu ihlallerin toplum üzerindeki etkisi olmaktadır. Siber zorbalık, internette çocuk istismarı, yetkisiz erişim, özel hayatın gizliliğini ihlal, banka bilgilerinin ele geçirilmesi ve diğer siber suçlar internet yoluyla gerçekleşen insan hakları ihlalleridir. Siber zorbalık vakalarında öğretmenlere, okul yöneticilerine ve ailelere önemli görevler düşmektedir. Siber zorbalık ve siber suçların caydırıcı olabilmesi için ciddi hukuki düzenlemelere ihtiyaç duyulmaktadır. İnternet yoluyla işlenen İnsan hakları ihlallerinin olmaması için hem kamu sektörü hem özel sektöre önemli görevler düşmektedir. Çalışmamdan çıkan sonuç: Siber güvenliği sağlamada herkese görevler düşmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the impact of securitization and risk perception of cyber security policy in Turkey. Social Media and internet have been helpful in meeting new friends and accessing information. Only if it is used consciously can be benefits of the technology. Especially children and young people need to be conscious about internet addiction. Both the government and the private sector increase the use of monitoring and surveillance tools. Technologies such as electronic communication monitoring, electronic identification, e-signature, e-government, and camera systems in public space are considered as normal in our daily lives. Human rights violations through the internet have increased with the development of the internet. These violations have a great impact on society. Cyberbullying, child abuse on the internet, unauthorized access, violation of privacy, seizure of bank information, and other cybercrime are human rights violations through the internet. In cases of cyber bullying, teachers, school administrators and families have important duties. Serious legal arrangements are needed to deter cyber bullying and cybercrime. In order to prevent human rights violations committed through the internet, both public and private sectors have important duties. The result of my work: In providing cyber security, everyone has a duty.