شرح ألفية العراقي لأمير بادشاه دراسة وتحقيقا (من صفحة 137 الى 199)
Emir Padişah'ın Şerhu Elfiyeti'l-Irâkî adlı eserinin tahkik ve tahlili (137-199 sayfalar arası)
  1. Tez No: 675186
  2. Yazar: HASSAN IBRAHIM EMRAN DRAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HUSAM ANİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 324
Özet
Bu çalışmada Irâkî'nin hadis usulü hakkındaki Elfiyye eserine dair kendisinin kaleme aldığı Elfiyye şerhinin, Emir Padişah tarafından yapılan muhtasarının son kısmı tahkik edilmiş ve incelenmiştir. Bahsedilen Elfiyye, İbnu's-Salâh'ın Mukaddime'sinin manzum şeklinde bir özeti niteliğinde olup yalnızca birtakım eklemeler içermektedir. Bu çalışmanın önemi de İbnu's-Salâh'ın Mukaddime'sinin bu alandaki öneminde gizlidir; nitekim tahkik edilen yazma eser asıl kabul edilen Mukaddime'nin fer'idir. Bu çalışma bir giriş ve iki bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölüm inceleme olup iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda Hâfız el-Irâkî ve Elfiyye eserine dair telif ettiği şerhi, üç ana başlık altında ele alınmıştır. İkinci kısımda Emir Padişah ve çalışmaya konu edilen yazma eseri iki ana başlık altında işlenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümü ise yazma eserin tahkiki üzerinedir. Bu bölümde eser müellifinin murat ettiği haliyle ortaya konmuştur. Tahkik edilen kısım eserin“خفي الإرسال والمزيد في متصل الأسانيد”başlığından sonuna kadardır. Daha sonra bu kısım üzerine bilimsel yorumlarda bulunulmuş ve çalışma sonuç bölümüyle tamamlanmıştır. Emir Padişah bu muhtasarında; bazı örnekleri zikretmeyip bunlara işaret etme, Hâfız el-Irâkî'nin bölüm başlarında kaleme aldığı giriş kısımlarına yer vermeme gibi yöntemler izlemiş ve böylece asıl metni müellifinin murat ettiği şeklin dışına çıkarmamıştır. Bu çalışmanın en önemli sonuçlarından biri, Emir Padişah adıyla bilinen Seyyid Muhammed Emîn el-Buhârî gibi bir alimi gün yüzüne çıkarmış olmasıdır. Bu isim hakkındaki araştırmanın sonunda Emir Padişah'ın tefsir, hadis, fıkıh, usul ve dil alanlarında yetkin bir alim olduğu ortaya çıkmıştır. Kendisinin kitap ve risalelerden yirmi adet eseri tespit edilmiş ancak bunlardan ancak fıkıh usulü hakkındaki bir kitabının basıldığı görülmüştür. Bu çalışmayla onun bir başka eserini kendi murat ettiği haliyle ortaya koymak ve eseri ilim ehlinin hizmetine sunmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
I dealt with the last section of this manuscript with study and investigation, and the manuscript is a summary of the explanation of the Iraqi on his millennium in the term of hadith, and this millennium is a organize for the introduction of Ibn al-Salah with some additions on it, the importance of this work by importance an introduction Ibn al-Salah which it baptized researchers in this art. And this manuscript is only a branch from this original. This work included an introduction and two sections, the first section, which is the study section, and I put in it two chapters were placed in it, the first chapter: Al-Hafiz Al-Iraqi and his explanation on millennium, and it contains three sections, and the second chapter: Amir Padishah and his manuscript book, and it contains two chapters, and the second section is the investigation section and contains the main text as his author wanted it, which starts from a topic: (خفي الإرسال والمزيد في متصل الأسانيد) to the end of the book, with the resulting scientific comments, then a conclusion and indexes. And the approach of Sayyid Amir Padishah in the abbreviation: to remove some examples with his reference to that, and he also deletes many of the prefaces that the Iraqi hafiz brings at the beginning of each topic, provided that his approach to the abbreviation did not deviate the book from the shapethat the author wanted. One of the most important results of this work is that we came across one of the unknown scholars, who is Sayyid Muhammad Amin al-Bukhari, known as Amir Padishah. After searching for this character, it became clear to us that he a modern interpreter, a jurist, a fundamentalist, a linguist, and we have found for him about twenty books between books and letters, of which only one book has been printed. Our target in this work is to produce this book in the form that the author wanted so that the people of knowledge can benefit from it.