21. yüzyılda ulusal ve uluslararası siber güvenlik: Türkiye'nin siber güvenlik strateji ve politikaları
The national and international cyber security in the 21st century: Turkey's cyber security strategy and policies
- Tez No: 866994
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CUMHUR EKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Konvansiyonel silahlarla yapılan topyekûn savaşların verdiği zararın büyüklüğü I. ve II. Dünya Savaşları'nda bir kez daha görülmüştür. Bu savaşlar sonrasında devletlerin güç mücadelesinde yeni araçlar arayışı hızla devam etmiştir. Soğuk Savaş'ın güç mücadeleleri başlaması ve çift kutuplu düzene geçişle beraber dünyada başlayan yeni dönemde hibrit savaşlar yapılmaya başlamış ve iki büyük güç bu dönemde konvansiyonel silahlarla yapılacak bir savaşa girmemişlerdir. Bu dönemde verilen güç mücadeleleri mümkün olduğunca hibrit savaşlar şeklinde yapılmıştır. 90'lı yıllarda teknolojinin de hızla gelişmesiyle küreselleşme hız kazanmıştır. Bu dönemde dünya vatandaşlarının ilgisini çeken liberal politikaların yanı sıra neo-liberal fikirler ile küreselleşme birleşmiş ve neo-liberal küreselleşmeyi doğurmuştur. Kopenhag Okulu'nun güvenlikleştirme kavramıyla literatüre giren yeni güvenlik anlayışı da uluslararası ilişkilerde siber güvenlik çalışmalarına katkı sağlamıştır. Soğuk Savaş dönemi sonrası tehdit algılamalarındaki değişim yeni güvenlik anlayışının gelişmesine neden olmuştur. Bu dönemde öne çıkan tehditlerden bir tanesi de siber saldırılardır. Kopenhag Okulu'nun ortaya koyduğu sektörel güvenlik bağlamında siber saldırıların aktör bazında analizinin yapılması mümkün hale gelmiştir. Bu bağlamda bu çalışmada ilk önce değişen kavramlardan siber uzay, siber tehdit, siber güvenlik ve siber saldırı kavramlarından bahsedilerek bu kavramların yeni uluslararası ilişkiler sistemini nasıl etkilediği incelenmiştir. Sonrasında ise neo-liberal küreselleşme ve Kopenhag Okulu güvenlikleştirme kavramı açıklanarak küreselleşen dünyada siber güvenliğin neden önemli olduğu sorusuna cevap aranmıştır.21.Yüzyılda siber saldırılara karşı oluşturulan ulusal ve uluslararası strateji ve politikalar karşılaştırmalı olarak analiz edilmiş, Türkiye için siber güvenlik alanında alması gereken önlemleri içeren önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The magnitude of the damage caused by conventional weapons in total warfare was once again witnessed during World War I and World War II. After these wars, the search for new means in the power struggle among states continued rapidly. With the onset of the power struggle of the Cold War and the transition to a bipolar order, hybrid warfare began to be waged in the world, and the two major powers did not engage in a conventional war. During this period, power struggles were conducted in the form of hybrid warfare as much as possible. In the 1990s, globalization gained momentum with the rapid development of technology. During this period, globalization merged with liberal policies that attracted the attention of global citizens, as well as neo-liberal ideas, giving rise to neo-liberal globalization. The new security concept introduced to the literature by the Copenhagen School, the concept of securitization, also contributed to cybersecurity studies in international relations. The change in threat perceptions after the end of the Cold War era has led to the development of a new security understanding. One of the prominent threats during this period is cyberattacks. In the context of sectoral security introduced by the Copenhagen School, it became possible to analyze cyberattacks in terms of actors. In this context, this study first discusses the concepts of cyberspace, cyber threat, cybersecurity, and cyberattack, and examines how these concepts affect the new international relations system. Then, the concepts of neo-liberal globalization and the Copenhagen School's securitization are explained, and the question of why cybersecurity is important in the globalized world is addressed.