SAE 8620 (DIN 21 cr Ho2) çeliğinde sıvı semantasyonla elde edilen yüzey sertlik derinliğinin eğmeli yorulma mukavemetine etkisi
  1. Tez No: 67519
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEHİM FINDIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Anahtar kelimeler : Sementasyon çelikleri, Sıvı sementasyon, Eğilmeli yorulma mukavemeti Uygun şekillendirme ve yüzey kalitesinin yorulma mukavemetini olumlu yönde etkilediği bilinen bir gerçektir. Dönen eğme gerilmeli parçalarda yorulma mukavemetini artıran bir diğer faktör de parçanın dış yüzeyinin sertleştirilmesidir. Sertleştirme sonucu yüzeyde basma gerilmeleri meydana gelir. Bu da yüzeydeki çatlak ilerlemesini sağlayan çekme gerilmelerinin etkinliğini azaltır. Böylece yüzeydeki kılcal çatlak oluşması veya varolan çatlağın yüklenmesi önlenmiş ve yavaşlatılmış olur. Yüzey setliğini arttırmak için sementasyon, nitrürasyon, alevle, indüksiyonla sertleştirme ve pekleşme gibi işlemler uygulanabilir. Bu çalışmada hadde mamulü S AE 8620 (DİN 21NiCrMo2) çeliği kullanılarak, farklı sertlik derinliklerinin malzemenin yorulma dayanımına olan etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Keywords : Cementation steels, Liguid Carburizing, Bending fatique Stength It is a known fact that proper forming and surface quality affect the fatigue resistance positively. Another factor which increases the fatigue resistance in rotating and bending parts under stress is the hardening of the outer surface. As a result of the hardening process, impact resistance occurs on the surface. This reduces the effectiveness of the ultimate tensile strength that causes the cracks on the surface to progress. Thus the formation of micro cracks or the extension of those already developed are stopped and slowed down. Processes like carburising nitriding, hardening with flame or induction can be used. In this study, rolled SAE 8620 (DIN 21NiCr Mo2) steel has been used and the effect of different hardening depths on fatigue strength have been examined. IX