Klasik laringeal maskeye bağlı postoperatif boğaz ağrısının önlenmesinde akupunkturun etkinliği
Effectiveness of acupuncture in prevention of postoperative sore THROAT due to classical laryngeal mask
  1. Tez No: 675195
  2. Yazar: TUNAHAN ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN GÖĞÜŞ, UZMAN FERYAL KORKMAZ AKÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Genel anestezi almış hastalarda postoperatif dönemde görülen boğaz ağrısı, hastaların şikâyet ettiği durumların başında gelmektedir. Genel anestezi sırasında laringeal maske uygulanmasına bağlı postoperatif boğaz ağrısı meydana gelebilmektedir. Hastaların derlenmesini olumsuz etkilediği için postoperatif boğaz ağrısının etkin olarak önlenmesi gerekmektedir. Bizde çalışmamızda P 6, LI 4 ve LI 11 akupunktur noktalarının lazer akupunkturla uyarılmasının, klasik LMA'nın neden olduğu boğaz ağrısını önleyip önlemediğini ortaya koymayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmamız için, E-1-19-124 sayılı ve 12/12/2019 tarihli Ankara Şehir Hastanesi 1 Nolu Klinik Araştırmalar Etik Kurul Başkanlığı'ndan onay alındı. Çalışmamız prospektif, randomize, kontrollü, çift kör olarak planlanmıştır. Çalışmamız Ankara Şehir Hastanesi Ameliyathanesinde sürdürülmüştür. Hastalardan yazılı onam alındıktan sonra genel anestezi alan, cerrahi sırasında pozitif basınçlı ventilasyon için laringeal maske uygulanan, cerrahi süresi 30 dk ve 2 saat arasındaki, 18-60 yaş arası ASA1-2 hastalar çalışmamıza alınmıştır. Hastalar geliş sırasına göre randomize edilerek grup 1(akupunktur grubu ), grup 2 (kontrol grubu ) olarak ikiye ayrılmıştır. Her iki grup hastalara preoksijenizasyon uygulandıktan sonra, midozolam 0,02 mg/kg, fentanil 2 mcgr/kg, yapılmıştır. Daha sonra grup 1 deki hastalara her iki koldaki, daha önce tarif edilen P 6,LI 4 ve LI 11 noktalarının her birine lazer akupunktur cihazıyla (Sedatelec Premio 32) 30 sn. lazer akupunktur uygulandıktan sonra indüksiyona geçilmiştir. Grup 2'deki hastalara ise yine midozolam 0,02 mg/kg, fentanil 2 mcgr/kg, yapıldıktan sonra lazer akupunktur cihazı açılmadan akupunktur noktalarına 30 sn tutulmuş ve daha sonra indüksiyona geçilmiştir. İndüksiyonda propofol 2mg/kg yapılmış, bundan 90 saniye sonra da LMA uygulamasına geçilmiştir. İdame anestezisi sevoflurane ve remifentanil infüzyonu ile sağlanmıştır. Hastaların yaşı, vücut ağırlığı, boyu, cinsiyeti, LMA uygulanma zamanı, mallampati skoru, LMA yerleşimine direnci, LMA yerleşimi için geçen süre ve LMA kaf şişirilme zamanı, LMA çıkarılma zamanı, hastanın pozitif basınçlı ventilasyonda kaldığı süre, ameliyat viii süresi(cerrahi başlangıç-bitiş arası), oral sekresyonların temizlenmesi sırasında kanama olup olmadığı, LMA çıkarıldıktan sonra LMA üstünde kan olup olmadığı hasta değerlendirme formuna not edilmiştir. Postoperatif dönemde hastalara 0, 2, 6, 12 ve 24. saatteki boğaz ağrısı, horlama, öksürük şikâyetleri sorulmuştur ve hasta değerlendirme formuna not edilmiştir. BULGULAR Grup 1 de 80 ve Grup 2 de 80 tane olmak üzere toplam160 tane hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, ASA skorları, mallammati skoru dağılımları, LMA takılı kalma, pozitif basınçlı ventilasyon, operasyon, LMA yerleşim süreleri, kaf basınçları değerleri ve LMA yerleşimine direnç değerleri arasında fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Sore throat in the postoperative period in patients who have received general anesthesia is one of the most common complaints of patients. Postoperative sore throat may occur due to the application of a laryngeal mask during general anesthesia. Postoperative sore throat should be prevented effectively as it affects the recovery of patients negatively. In our study, we aimed to reveal whether stimulation of P 6, LI 4 and LI 11 acupuncture points with laser acupuncture prevents sore throat caused by classical LMA. MATERIALS AND METHODS For our study, approval was obtained from the Clinical Research Ethics Committee of Ankara City Hospital No: E-1-19-124 and dated 12/12/2019. Our study was planned as a prospective, randomized, controlled, double blind. Our study was carried out in Ankara City Hospital Operating Room. After obtaining written consent from the patients, ASA1-2 patients between the ages of 18-60, who underwent a laryngeal mask for positive pressure ventilation during surgery, and whose surgery time was between 30 minutes and 2 hours were included in our study. The patients were randomized according to the order of arrival and divided into group 1 (acupuncture group) and group 2 (control group). After preoxygenation was applied to both groups of patients, midazolam 0.02 mg / kg and fentanyl 2 mcg / kg were administered. Then, the patients in group 1 were treated with laser acupuncture device (Sedatelec Premio 32) to each of the previously described points P 6, LI 4 and LI 11 on both arms for 30 seconds. After applying laser acupuncture, induction was started. The patients in Group 2 were given midozolam 0.02 mg / kg, fentanyl 2 mcgr / kg, and the laser acupuncture device was held for 30 seconds without opening the acupuncture device, and then induction was initiated. In induction, 2mg / kg of propofol was administered, 90 seconds later, LMA administration was started. Maintenance anesthesia was provided with sevoflurane and remifentanil infusion. Patients' age, body weight, height, gender, time to LMA placement, mallampati score, resistance to LMA placement, LMA cuff inflation time, LMA removal time, time the patient was on positive pressure ventilation, duration of surgery, the presence of bleeding on suction of oral secretions, whether there was blood on the surface of LMA after removal were noted on the patient evaluation form. In the postoperative period, the patients were asked about the complaints of sore throat, snoring, and cough at 0, 2, 6, 12 and 24 hours, and the patient was noted on the follow-up form. RESULTS A total of 160 patients, 80 in Group 1 and 80 in Group 2, were included in the study. There was no difference between the demographic characteristics of the patients, ASA scores, mallammati score distributions, time to LMA insertion, positive ventilation durations, duration of operation, duration of LMA placement, cuff pressures and resistance values to LMA placement.