Retinal fundus images of optical disk detection
- Tez No: 675196
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Retina resimlerinin otomatik bölümlere ayrılması ve incelenmesi, optik disk (OD) tanımlamasını gerektirir. Bu yazıda renkli fundusun retina görüntülerinden OD'nin sınır tespiti için yeni bir teknik önerilmektedir. Fark Gauss (DOG) filtresi ile birlikte, morfolojik operatörler ve kontrast artırma teknikleri OD sınırlarına ulaşmak için kullanılır. Karşılaştırılabilir bir süre ile, önerdiğimiz algoritma ile yüksek bir başarı oranı elde ederiz. 1660 görüntüde halka açık altı veri kümesi; STARE, DRIVE, ARIA, DIARETDB1, DIARETDB0 ve MESSIDOR veri setleri. önerilen yöntemimizin performansı açısından değerlendirilmiştir. Deneysel kanıtlar% 100 DRI VERY, ARIA, DIARETDB1 ve DIARETDB0 görüntü başarı oranını göstermektedir; % 99'un altında doğrulukla ARIA, DIARETDB1 ve DIARETDB0 veri kümeleri için en gelişmiş yöntemlerden daha iyi. 1,2 saniyelik ortalama işlem süresi ile algoritma, STARE ve MESSIDOR veri kümelerinde sırasıyla% 98,8 ve% 99,83'e ulaşır.
Özet (Çeviri)
The automated segmentation and examination of the retinal pictures requires optical disc (OD) identification. A new technique for border detection of OD from retinal images of the color fundus is proposed in this paper. In combination with the difference Gaussian (DOG) filter, morphological operators and contrast enhancements techniques are used to achieve the OD limits. With a comparable time, we achieve a high success rate with our proposed algorithm. Six datasets available to the public in 1660 images; STARE, DRIVE, ARIA, DIARETDB1, DIARETDB0 and MESSIDOR sets of data. have been evaluated for the performance of our proposed method. Experimental evidence shows a 100% DRI VERY, ARIA, DIARETDB1 and DIARETDB0 image success rate; better than the most advanced methods for ARIA, DIARETDB1, and DIARETDB0 datasets with accuracy below 99%. With the average processing time of 1,2 seconds, the algorithm achieves 98.8% and 99.83% respectively in the STARE and MESSIDOR datasets.