Beden eğitimi öğretmenlerinin girişimcilik algılarının incelenmesi (Kars ili örneği)
Examining the perceptions of entrepreneurship of physical education teachers (Example of Kars city)
- Tez No: 675218
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT TANYERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı Kars ilindeki Beden Eğitimi Öğretmenlerinin girişimcilik algılarının incelenmesidir. Materyal ve Metot: Araştırma kapsamında 2020-2021 yılında, Kars ilinde görev yapan 240 Beden Eğitimi Öğretmeni arasından; 79' u kadın, 102' si erkek olmak üzere toplamda 181 gönüllü katılımcıyla çalışılmıştır. Kars ilindeki Beden Eğitimi Öğretmenlerinin girişimcilik algılarının incelenmesi konulu bu bilimsel çalışma, nicel bir araştırma olup tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak iki bölümden oluşan ölçek kullanılmıştır. Ölçeğin birinci bölümünde araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu, ikinci bölümünde ise İncik ve Uzun (2017) tarafından geliştirilen girişimcilik algı ölçeği kullanılmıştır. Bulgular: Öğretmenlerin kişisel özelliklerine bakıldığında cinsiyet, eğitim durumu, meslekteki toplam çalışma süresi, şu anda bulunduğu okulda çalışma süresi, şu anda çalıştığı okulun bulunduğu yerleşim yeri incelendiğinde çalışmadaki sürekli ölçümlerin normal dağılıp dağılmadığına Kolmogorov-Smirnovtesti sonuçlarına göre p değeri α = .05'den büyük çıktığı (p= .050) ölçümler normal dağıldığı için parametrik testler uygulanmıştır. Çalışmada sürekli değişkenler için ortalama, standart sapma, sayı ve yüzde olarak ifade edilmiştir. Analiz kapsamında Crobach's Alpha katsayıları hesaplanmıştır. Ölçek ve alt boyutlarının toplam puanları dikkate alınmıştır. Kategorik grupların ölçümlerinin karşılaştırılmasında ''Bağımsız T-testi'' ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) yapılmıştır. Hesaplamalarda istatistik anlamlılık düzeyi (α) %5 olarak alınmış ve analiz için SPSS 20 istatistik paket programı kullanılmıştır. Sonuç: Araştırma bulgularına göre çalışma grubunu oluşturan Beden Eğitimi Öğretmenlerinin kişisel bilgi formu ve ölçekler arası yapılan istatiksel analiz sonucunda cinsiyet, eğitim durumu, meslekteki toplam çalışma yılı ve yerleşim yeri gibi etkenlerin bireysel girişimcilik algı ölçeğinde anlamlı farklılık göstermediği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This scientific study on thein vestigation of entrepreneur ship percentions of Physical Education Teachers in Kars is a guantitative researchanda survey model has beenused. Research; Of the 240 Physical Education Teachers working in Kars forty years 2020-2021 ; A total of 181 volunteer study groups were conducted with 79 Girls and 102 Boys. The scala consisting or two parts wasused as the datacallection tool. The personalin formation from created bytheresearcher in the firstpart of the scale, and the entrepreneursship perception scale develop by İncik and Uzun (2017) wereused in the second part. Considering the personal characteristics of the student, gender,educationals status, total working time in the profession, the duration of working, at the currents school, and the settlement of the school where the current school is examined, the p valus is greaterthan a = parametric test were applied because the measurements ( p =.058 ) were distributed normally ın the study, ist is expressed as mean , standard deciation, number and percentage for continous variables. Crobach's Alpha coefficients were calculated within the scope of the analysis. Teh total scores of the scale and its sub-dimensions were taken into account,“ Independent T-test”an done categorical groups. In the calculations,the statictical sifnificance level (a) wasteken as 5% and the SPSS 20 statistical package program was used for analysis. According to the findings of there search, as a result of the personal information from of the Physical Education Teacher who constitute the study group and the statistical analysis performed bedween the scales, it is undurstood that foctors such as gender, educational status, total working years in the prfession and place of residence do not differ significantly in the individual enterepreneurship perception scale.