Fen bilimleri öğretmenlerinin girişimcilik algılarının incelenmesi
Examination of science teachers' perceptions of entrepreneurship
- Tez No: 768405
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR URAL KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
2013 yılında fen bilimleri dersi öğretim programına eklenen ve son yıllarda önemini her geçen gün artıran girişimcilik becerisi öğrencilere kazandırılması gereken yaşam becerilerinden biridir. Bu nokta fen bilimleri öğretmenlerin girişimcilik ile ilgili sahip olduğu bilgi, beceri ve deneyimlerini ön plana çıkarmaktadır. Bu araştırmanın amacı fen bilimleri öğretmenlerinin girişimcilik algılarını belirlemektir. Çalışmada karma yöntemin birleştirme (çeşitleme) deseni kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi kolay ulaşılabilen örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Ağrı il merkezi ve ilçelerindeki ortaokullarda görev yapan 257 fen bilimleri öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın nicel verileri literatürden alınan“Bireysel girişimcilik algı ölçeği”ile elde edilirken, nitel veriler 18 fen bilimleri öğretmeni ile yapılan yarı yapılandırılmış mülakatlarla toplanmıştır. Çalışmadan elde edilen nicel bulgular SPSS analiz programı kullanılarak analiz edilmiş, nitel bulgular betimsel analizine tabi tutulmuştur. Çalışma sonucunda fen bilimleri öğretmenlerinin bireysel girişimcilik algılarının genel anlamda yüksek olduğu belirlenirken cinsiyet ve eğitim durumları, kurs alma durumu değişkenleri açısından anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır. Ayrıca çalışmada TÜBİTAK etkinliklerinde görev alan fen bilimleri öğretmenlerinin girişimcilik algılarının bu etkinliklerde görev almayan fen bilimleri öğretmenlerinden anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlenmiştir. Çalışmadan elde edilen bir diğer önemli sonuç ise araştırmanın kontrol odağı, kendine güven, iletişim alt boyutlarına ilişkin nitel sonuçların, çalışmanın nicel sonuçları ile desteklenmesidir. Fen bilimleri öğretmenlerinin TÜBİTAK etkinliklerinde görev almalarını teşvik edilmesi ve girişimcilik ile ilgili kursların yaygınlaştırılması çalışmanın önerileri arasındadır.
Özet (Çeviri)
It was added to the science course curriculum in 2013 and has been Entrepreneurship skills that increase the importance of students every day It is one of the essential life skills. This point is for science teachers. to the forefront of their knowledge, skills and experiences related to entrepreneurship. takes out. The aim of this research is to teach science teachers about entrepreneurship. to identify their perceptions. The combining (diversification) pattern of the mixed method in the study used. The sample of the study was determined by the easily accessible sampling method. determined. 257 science teachers working in secondary schools in Ağrı city center and its districts. carried out with a science teacher. The quantitative data of the study were obtained from the literature. While the qualitative data were obtained with the“Individual entrepreneurship perception scale”, the qualitative data were obtained from 18 science The data were collected through semi-structured interviews with the science teacher. The quantitative findings obtained from the study were analyzed using the SPSS analysis program. and qualitative findings were subjected to descriptive analysis. As a result of the study, science science teachers' perception of individual entrepreneurship is generally high. gender and educational status, course taking status variables. It was found that there was no significant difference in terms of In addition, TÜBİTAK entrepreneurship perceptions of science teachers who took part in significantly higher than the science teachers who did not take part in the activities. has been determined. Another important result obtained from the study is that the research qualitative results regarding locus of control, self-confidence, communication sub-dimensions, supported by the quantitative results of the study. science teachers Encouraging them to take part in TÜBİTAK events and dissemination of the courses is among the recommendations of the study.