Niksar şehrinde kadına yönelik şiddetin coğrafi analizi
Geographical analysis of violence against women in Niksar city
- Tez No: 675221
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüzde her alanda karşı karşıya kaldığımız şiddet kavramı her geçen gün etkisini ve gücünü arttırmaya devam etmektedir. Suç ile mekân arasında çok sıkı bir ilişki olmasından dolayı coğrafyanın inceleme alınana giren ve bir suç olarak kabul gören kadına yönelik şiddetin biz coğrafyacılar tarafından ele alınıp değerlendirilmesini gerekli kılmıştır. Özellikle kadına yönelik şiddetin cereyan ettiği şu son zamanlarda şiddetin altında yatan faktörlerin araştırılıp ortaya konulması son derece önem arz etmektedir. Toplumsal yapı, demografik özellikler, yaşanılan coğrafya, ülkelerin gelişmişlik düzeyleri ve daha birçok unsur kadına yönelik şiddetin altında yatan sebepler olarak sıralanabilmektedir. Çalışmamızda kültürün büyük şehirlere oranla daha yoğun yaşandığı küçük ve homojen bir yapıya sahip Niksar şehrinde yürütülmesi kadına yönelik şiddetin gerçekleştiği mekânın özelliklerini ortaya koyması ve şiddeti etkileyen faktörleri daha rahat görmemizi sağlaması açısından önem arz etmektedir. Çalışma ilçe merkezinde yaşayan 350 katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Veriler demografik özellikler, yaşanılan şiddet türleri ve sıklıkları ile katılımcıların şiddet algısını ölçen üç bölümden oluşan anket yöntemiyle elde edilmiş ve veriler IBM SPSS Statistics 26 paket programında analiz edilmiştir. Yapılan çalışmada katılımcıların demografik özellikleri, ekonomik bağımsızlıkları, aile yapıları, evlilik şekilleri değerlendirilmiş ve yaşanılan şiddet türü ile sıklıkları arasında bağlantı kurulmuştur. Şiddet üzerinde etkili olan eğitim, yaş, evlilik yaşı, meslek, evlilik şekilleri gibi özellikler ile şiddet arasında bağlantılar bulunmuş, yaşanılan şiddet üzerinde etkiye sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of violence that we face in all areas today continues to increase its influence and power every day. Because of the very close relationship between crime and space, it has made it necessary for us geographers to consider and evaluate violence against women, which falls under the examination of geography and is considered a crime. It is extremely important to investigate and identify the factors underlying violence, especially in recent times, when violence against women occurs. Social structure, demographics, geography, development levels of countries and many other elements can be listed as the underlying causes of violence against women. In our study, the execution of Culture in the small and homogeneous City of Niksar, where culture is more intense than in large cities, is important in terms of revealing the characteristics of the place where violence against women occurs and allowing us to see the factors affecting violence more comfortably. The study was conducted with 350 participants living in the district center. The data was obtained by a three-part survey method that measured demographic characteristics, types and frequency of violence experienced, as well as participants ' perception of violence, and the data was analyzed in the IBM SPSS Statistics 26 package program. In the study, demographic characteristics, economic independence, family structures, marriage forms of participants were evaluated and a link was established between the type of violence experienced and their frequency. Links were found between characteristics such as education, age, marital age, occupation, forms of marriage that affect violence, and violence, and it was concluded that they have an effect on the violence experienced.