Lie rakoidler üzerine
On Lie rackoids
  1. Tez No: 675222
  2. Yazar: ZEYNEP NUR IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, tezde çalışılan konular sunulmuş ve daha önce yapılan çalışmalara değinilerek literatür taraması yapılmıştır. İkinci bölümde, tezin diğer bölümlerinde kullanılan bazı cebirsel, topolojik ve diferensiyellenebilir yapılar ile ilgili temel tanımlar ve örnekler verilmiştir. Üçüncü bölümde, rak yapısı üzerinde çalışılmıştır. Ekli rak, noktasal rak ve Lie rak yapıları ile digrubun rak yapısı ve lineer Lie digrubun Lie rak yapısı incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise Lie rakoid yapıları incelenmiştir. Rakoid, ekli rakoid ve Lie rakoidler üzerinde çalışılmıştır. Lie grupoid ile birleşen Lie rakoid yapısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first chapter consists of the introductory part of the thesis. The topics studied in the thesis are presented and a literature review has been made by referring to the previous studies. In the second chapter, basic definitions and examples related to some algebraic, topological and differentiable structures used in the other parts of the thesis are given. In the third chapter, on the rack structure was studied. Augmented rack, pointed rack and Lie rack structures are examined. The rack structure of digroup and Lie rack structure of linear Lie digroup are examined. In the fourth chapter, Lie rackoid structures are studied. Rackoid augmented rackoid and Lie rackoids are worked on. The construction of the Lie rackoid associated to a Lie groupoid is examined.