Erzurum ve çevresinde alkolsüz yağlı karaciğer hastalık oranı
Non alcohol fatty liver disease rate in Erzurum and its surroundings
  1. Tez No: 675262
  2. Yazar: ÖZKAN ÇİNİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN NASIR BİNİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Erzurum Bölge Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Alkole bağlı olmayan yağlı karaciğer hastalığı (NAYKH), alkol tüketilmemesine rağmen karaciğerde aşırı yağ birikimi olarak tanımlanır. NAYKH, dünyanın birçok bölgesinde sıklıkla izlenen kronik karaciğer hastalığıdır. Hastalık, kalıcı olarak anormal düzeyde karaciğer enzimlerine sahip olan hastalarda veya karın ultrasonu yapılırken tesadüfi olarak ortaya çıkabilen bir bulgudur. Nüfusa dayalı abdominal görüntüleme çalışmaları, Amerikalı yetişkinlerin en az % 25 'inde yağlı karaciğer olduğunu göstermiştir. NAYKH fazla kilo, obezite ve insülin direnci ile güçlü bir şekilde ilişkilidir. Bu çalışmada, Erzurum ve çevresinde NAYKH sıklığını göstermeye çalıştık. Bu çalışmada 2009-2019 yılları arasında hastanemize başvuran ve herhangi bir nedenle ultrasonografi yapılan 60.000 hasta retrospektif olarak incelendi. Bu düzeyde alkol kullanan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Çalışmaya katılan hastaların 25284'ünde (% 42,1) NAYKH tespit edildi. Bu çalışmada anamnez alımı esnasında alkol kötüye kullanımı sıkı bir şekilde sorgulandı ve alkol kötüye kullanım anamnezi olan hastalar çalışma dışı tutuldu. Hastaların toplam 36107'si yaklaşık % 60,2'ü kadın, 23893'ü yani % 39,8'i erkek idi. Vakaların ortalama yaşları 53,3 ± 4,9 yıldı. NAYKH, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla artıyor. Türkiye'de NAYKH insidansının % 20-25 civarında olduğu tahmin edilmektedir. Genellikle ultrason, NAYKH teşhisinde ilk kullanılabilecek tanı aracıdır. Karaciğer biyopsisi kadar kesin olmasa da, ultrasonun, radyasyon olmadan, dünyadaki tıp merkezlerinde çok yüksek sayılarda ve düşük maliyetlerle mevcut olan, invaziv olmayan bir teknik olması kesinlikle daha güçlü avantajlara sahiptir. Sonuç olarak, çalışmamızdaki NAYKH oranı, Türkiye'nin tahmini ortalamasından yüksekti. Bu nedenle, ağırlıklarına bakılmaksızın 50 yaşın üzerindeki tüm bireylere NAYKH taraması yapılması önerilir. Aşırı kilolu veya obez olan ve risk faktörleri olan tüm asemptomatik bireyler NAYKH için araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) is defined as an excessive accumulation of fat in the liver in the absence of excessive drinking of alcohol. NAFLD is the most common chronic liver disease in many parts of the world. The disease may present as an incidental finding in patients with a persistent abnormal level of hepatic enzymes or during an abdominal ultrasound. Population-based abdominal imaging studies have demonstrated fatty liver in at least 25% of American adults. NAFLD is strongly associated with overweight/obesity and insulin resistance. It is estimated that at least 20% is in Turkey. In this study, we tried to show the frequency of NAFLD in Erzurum and surround. In this study, 60000 patients who applied to our hospital between 2009-2019 and underwent ultrasonography with any reason were examined retrospectively. Patients with this level of alcohol use were excluded from the study. NAFLD was detected in 25284 (42.1%) of the patients participating in the study. In this study, alcohol abuse was strictly questioned during the history taking and patients with alcohol abuse history were excluded from the study. A total of 36107 of the patients were approximately 60.2% female, 23893 ie 39.8% male. The mean age of the cases was 53.3 ± 4.9 years. NAFLD is growing rapidly in our country as it is all over the world. It is estimated that the incidence of NAFLD in Turkey is around 20-25%. Usually, ultrasound is the first frontier in diagnosing NAFLD. Even though it may not be as precise as liver biopsy, ultrasound surely has stronger advantages being a non-invasive technique, with no radiation, available in extremely high numbers across the medical centers across the world and with low costs. As a result, the NAFLD rate in our study was higher than the estimated average of Turkey. For this reason, NAFLD screening is recommended for all individuals over 50 years of age regardless of their weight. All asymptomatic individuals who are overweight or obese and have risk factors should be investigated for NAFLD.