Kliniğimizde ultrasonografi eşliğinde supraklaviküler blok uygulamalarında kullanılan aynı volümdeki farklı ilaç dozlarının blok başarısı, postoperatif analjezi gereksinimi ve blok süresi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
The effects of different drug dose of the same volume used in supraclavicular block applications with ultrasound in our clinic on the block success, the need for postoperative analgesia and the duration of the block
  1. Tez No: 675263
  2. Yazar: DENİZ KANDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Bu çalışmada kliniğimizde üst ekstremite cerrahisinde ultrasonografi eşliğinde aynı volümdeki farklı bupivakain konsantrasyonlarıyla uygulanan supraklaviküler blok işlemlerinin prospektif gözlemsel olarak incelenip blok başarısı, postoperatif analjezik gereksinimi ve blok etki süreleri açısından değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Ultrasonografi eşliğinde supraklaviküler blok uygulanan hastalar aynı volümde farklı bupivakain konsantrasyonlarına göre 3 farklı gruba ayrıldı. Grup 1 (n=25), 15 ml bupivakain % 0,5'e 15 ml serum fizyolojik; Grup 2 (n=26), 22,5 ml bupivakain % 0,5'e 7,5ml serum fizyolojik; Grup 3 (n=23), 30 ml bupivakain % 0,5'e ile 30 ml volüm oluşturularak blok uygulanan hastalardan seçildi. Gruplar demografik veriler, klinik özellikler, intraoperatif hemodinamik göstergeler, duysal ve motor blok başlangıç süreleri, cold testin pozitif olup olmadığı, genel anestezi ihtiyacı olup olmadığı, intraoperatif analjezi ihtiyacı olup olmadığı, anestezi süresi, cerrahi süre, postoperatif dönemdeki ağrı skorları, motor blok bitiş süresi,duysal blok bitiş süresi ve gelişen komplikasyonlar açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Gruplar demografik ve klinik özellikler açısından karşılaştırıldığında sadece cinsiyet açısından gruplar arasında anlamlı istatistiksel bir fark mevcuttu. Birinci gruptaki hastaların çoğunluğunun erkek hastalardan oluştuğu görüldü (p=0,019). Gruplar intraoperatif SpO2, kalp tepe atımı ve ortalama arter basıncı açısından karşılaştırıldığında 30. ve 90. dk'daki kalp tepe atımının üçüncü gruptaki hastalarda daha düşük olduğu saptandı (p değerleri sırasıyla: 0,013; 0,006). Ayrıca 60. dk'daki ortalama arter basıncının ikinci gruptaki hastalarda daha düşük olduğu görüldü (p=0,045). Gruplar blok başlangıç süreleri açısından karşılaştırıldığında duysal ve motor blok başlangıç sürelerinin Grup 3'teki hastalarda daha düşük olduğu tespit edildi (p değerleri sırasıyla:
Özet (Çeviri)
AİM: This prospective observationally study was aimed to examine the supraclavicular block procedures performed with different bupivacaine concentrations in the same volume with ultrasonography in the upper extremity surgery in our clinic to evaluate in terms of block success, postoperative analgesic requirement and block effect times. Materials and Methods: Patients who underwent supraclavicular block with ultrasonography were divided three groups to different bupivacaine concentrations in the same volume. Group 1 (n = 25), 15 ml of bupivacaine 0.5% to 15 ml of saline solution; Group 2 (n = 26), 22.5 ml bupivacaine 0.5% and 7,5 ml saline solution; Group 3 (n = 23) was selected from the patients who underwent block by creating a volume of 30 ml with 0.5% bupivacaine of 30 ml. Groups were compared in terms of demographic data, clinical features, intraoperative hemodynamic indicators, sensory and motor block onset times, positive cold test, need for general anesthesia, need for intraoperative analgesia, duration of anesthesia, surgical time, postoperative pain scores, motor block and sensory block termination times and developing complications. Results: When the groups were compared in terms of demographic and clinical characteristics, it was found that there was difference between the groups only in terms of gender. It was observed that the majority of patients in first group consisted of male patients (p = 0.019). Groups compared with O2, peak heart rate and mean arterial pressure, heart rate at the 30th and 90th minutes was lower in the patients in third group (p values: 0.013; 0.006, respectively). In addition, seen that the mean arterial pressure at the 60th minute was lower in sekond group (p = 0.045). Sensory and motor block onset times were lower in third group (p values: