Birinci basamakta fiziksel aktivite ve beslenme durumuna ilişkin tutumların depresyon düzeyi ile ilişkisi
The relationship of attitudes to physical activity and nutritional status and the level of depression in primary stage
  1. Tez No: 675264
  2. Yazar: SUNAY AKBİYİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA REŞAT DABAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Birinci basamakta depresyonun erken tanısının önemini saptayıp depresyon taramasını sağlamak ayrıca bunun fiziksel aktivite ile ilişkisini belirleyip beslenme durumuna yönelik tutumların da depresyon ile ilişkisini ortaya koymaktır. Çalışmanın amacını daha da detaylandıracak olursak; birinci basamakta 18-65 yaş aralığında depresyon düzeyini saptamak, fiziksel aktivite derecesine göre depresyon düzeyini kıyaslamak, beslenme durumuna ilişkin tutumlar ile depresyon düzeyini kıyaslamak, fiziksel aktivite ile beslenme durumuna ilişkin tutumlar arasındaki ilişkiyi açıklamak ve fiziksel aktivite ile birlikte beslenme durumuna ilişkin tutumların depresyon düzeyi ile ilişkisini saptamak şeklinde olacaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma tek merkezli, gözlemsel, tanımlayıcı bir anket araştırmasıdır. Araştırma materyali, araştırıcının oluşturduğu sorular, Birinci Basamak İçin Beck Depresyon Tarama Ölçeği (BDÖ-BB) ve Birinci Basamak İçin Fiziksel Aktivite Anketi (BBFAA) kullanılarak hazırlanan bir anketten oluşmaktadır. Çalışma Mayıs 2021-Temmuz 2021 tarihleri arasında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlı Bağcılar Eğitim ASM Birimi'ne başvuran 18-65 yaş arasında olan, gebe olmayan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 150 bireye uygulanmıştır. İstatistiksel analizler için R vers. 2.15.3 programı (R Core Team, 2013) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the importance of early diagnosis of depression in primary care, to provide depression screening, and to determine its relationship with physical activity and to reveal the relationship between attitudes towards nutritional status and depression. To further elaborate the aim of the study; to determine the level of depression in the 18-65 age range in primary care, according to the degree of physical activity to compare the level of depression, to compare the attitudes towards nutritional status and the level of depression, to explain the relationship between physical activity and attitudes towards nutritional status, and to determine the relationship between physical activity and attitudes towards nutritional status and depression level. Materials and Methods: The study is a single-center, observational, descriptive survey study. The research material consists of a questionnaire prepared using questions created by the researcher, Beck Depression Screening Scale for Primary Care (BDI-BB) and Physical Activity Questionnaire for Primary Care (BBFAA). The study was applied to 150 individuals between the ages of 18-65, who were not pregnant, and who agreed to participate in the study, who applied to the Bağcılar Education ASM Unit of Haseki Training and Research Hospital between May 2021 and July 2021. R vers. for statistical analysis. The 2.15.3 program (R Core Team, 2013) was implemented.