Mevzuat ve uygulamada Türk polis kültürünün insan hakları açısından incelenmesi
- Tez No: 675268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
İnsanlar doğuştan devredilemez, engellenemez birtakım haklar zincirine sahiptir. Kolluk Kuvvetleri İnsan Haklarının güvenli koşullar altında devam etmesi adına belli yetki ve sorumlulukları olan silahlı birimlerdir. Bu çalışmada Türk Polis Mevzuatı Uluslararası Mevzuata uygun mu? Uygun olması halinde Türk Polisi neden İnsan Hakları İhlali yapıyor? Sorularına cevap aranacaktır. Türk Polis Mevzuatının BM İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve yine BM tarafından ortaya konulan Kanun Adamlarının Zor ve Silah Kullanmalarına Dair Temel Prensipler çerçevesinde incelenmesi, Türk Polis Mevzuatı incelendikten sonra uluslararası mevzuata uygun olması halinde Medyada çıkan haberler, AYM ve AİHM kararlarında ifade edilen polislerin insan hakları ihlali yaptığına dönük olaylar üzerinden polislerin bu davranışlarının temelinde yatan ana etkenlerin açıklanması hedeflenmiştir. Tez çalışmasının yöntemi; nitel ve betimsel şekilde olup konunun içeriği gereği karşılaştırmalı bir şekilde araştırma yapılmıştır. Çalışma sırasında yapılan araştırma neticesinde birtakım bulgulara erişilmiştir. Türk Polisinin İnsan Hakları İhlalleri yapmasının temelinde: Türk Emniyet Teşkilatı Çalışma Saatleri, Polis Alt-kültürü, Polis- İktidar İlişkileri, Polis- Asker İlişkilerinin etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışmamız sırasında Türk Polis Mevzuatı, BM İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, Kanun Adamlarının Zor ve Silah Kullanmalarına Dair Temel Prensipler bütünsel bir yaklaşım çerçevesinde ele alınarak ve içerik analizi yöntemi kullanılarak karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
People have a chain of rights that are inherently inalienable, irrepressible. Law enforcement agencies are armed units with certain powers and responsibilities for the continuation of Human Rights under safe conditions. In this study is Turkish police legislation in accordance with international legislation? If it is appropriate, why does the Turkish police commit human rights violations? These questions will be answered throughout the thesis. After examining the Police legislation, the UN Universal Declaration of Human Rights and The Basic Principles of the Use of Force and Weapons, the reflections on the field in the press, the SC and ECHR resolutions aimed at explaining the main factors underlying the behavior of the police through incidents in which the police committed human rights violations. The method of the thesis study is qualitative and descriptive, and research was conducted in a comparative way because of the content of the subject. In this study, the Police Legislation examined using the induction method; the UN Declaration of Human Rights, The Basic Principles of Force and Weapons use of Lawmen were examined within the framework of a holistic approach and compared using the content analysis method.