Birleşmiş Milletler çocuk haklarına dair sözleşme ve ilkeleri doğrultusunda çocuk polisi eğitimi ve yönetimi
Child police training and administration regarding to the Unconvebtion on the rights of the child
- Tez No: 132838
- Danışmanlar: PROF. DR. Ş. ŞULE ERÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Denetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET Çocuklarla ilgli alınacak her türlü karar ve uygulamada çocuk için en iyi ve doğru olanın ve çocuğun yüksek yararının gözetilmesini esas alan Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, 20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurul'unda onaylanarak, 02 Eylül 1990 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Ülkemiz sözkonusu sözleşmeyi 14 Eylül 1990 tarihinde imzalamış, 09 Aralık 1994 tarihinde 17, 29 ve 30 uncu maddelerine T.C. Anayasası ve Lozan Antlaşması hükümleri çerçevesinde çekince koyarak kabul etmiş ve sözleşme 27 Ocak 1995 gün ve 22184 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Ülkemizde kişilerin can, mal ve namus emniyetlerinin güvence altına alınması ve genel güvenliğin sağlanması sorumluluğu İçişleri Bakanlığına aittir. Bu görevin yanında tüm bireylerin kötü alışkanlıklardan, tehdit ve tehlikelerden korunmasında, diğer kuruluşlarla birlikte Emniyet Genel Müdürlüğününde önemli görev ve sorumlulukları bulunmaktadır.“... yardım isteyenlere, yardıma muhtaç sakat, çocuk ve güçsüzlere yardım...”kolluk kuvvetlerinin görevlerinin başında gelmektedir. Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme çocuklarla ilgili faaliyet gösteren tüm kurum ve kuruluşlarda ihtisas birimleri oluşturulmasını, personelin özel eğitim almış, konusunda uzman olmasını ön görmektedir. Bu kapsamda; Emniyet Teşkilatınca tüm ulusal ve uluslararası mevzuat esas alınarak hazırlanan“Emniyet Genel Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü/Büro Amirliği Kuruluş, Görev ve Çalışma Yönetmeliği”13.04.2001 gün ve 24372 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu yönetmelik ile; Küçükleri Koruma Şube Müdürlükleri/Büro Amirlikleri Çocuk Şube Müdürlüğü/Büro Amirliklerine dönüştürülerek suç işleme şüphesi altındaki çocuklar da dahil olmak üzere, çocuklar konusundaki adli-idari tüm işlemler hizmetiçi eğitim almış, konusunda uzman, sosyal çalışmacılarla desteklenmiş,“Çocuğun polisi değil, polisin çocuğu anlayacağı”, çocuk polisi tarafından gerçekleştirilmeye başlanmıştır.11 Bu araştırmanın amacı: Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme ilkeleri doğrultusunda çocuk polisi eğitimi ve yönetiminin nasıl olduğunun açıklanması ve bu çerçevede; mevcut çalışmaların, müfredatın ve uygulamaların ortaya konulması ile yapılması gereken düzenleme ve yeniliklerin tespit edilerek ulaşılan ve hedeflenen durumun ortaya çıkarılmasıdır. Sonuç olarak; Dünya da ilk kez çocuklar ile ilgili çocuk polisi adı altında özel bir birim kurmuş olan Türk Emniyet Teşkilatının çocuk polisinin eğitimi ve yönetimi konusunda uygulamalarının yaygınlaştırılması ve daha etkin hale getirilmesinin yol ve yöntemleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY Turkey signed the convention on the Rights of the child on September 14, 1990 as the 43 th signatory and ratified it on December 9, 1994 with expressed reservations on Articles 17, 29 and 30 there of. The convention on the Rights of the child has be come an internal law rule when the law no 4058 was publis hed in the official Gazette no. 22184 of January 27, 1995. The social Services and child Protection Agency has been designated as the“coordinator agency”res pan sible for implementation of the convention in Turkey. This study documents all the laws, legislations as well as international conventions of the Republic of Turkey. Child police: The security staff with civil entitlement who have received in-service training on the services to be rendered by the police to children, develop of zero and eighteen, behavioural sciences, interview techniques and communication skills. And child police occupational standards: Duties of the child police, the tools and equipment used by them, general information and skills, attitude and behaviours that have to be known, current situation and the level to be attained in the future. The aim of this study is to arrange the services to be rendered by the police to the children in need of protection, abused children, children found, runaway children (the term shall hereafter refer to-children who ran away from home or from the institution where they were living), refugee children, unaccom panied minors, street children, children campelled to-work in the streets, children incapable of reporting the location of their domicile, children for wham measures of protection, rehabilitation and lor treatment are taken, children exposed to crime, children suspected of commited a crime and unidentified children. However, this is still on evolving document as if it is the product of a participatory learning process in which all sectors are being involved. It is expected that the study will guide us al in monitoring the implementation of CRC in Turkey and will be regularly updated to reflect the progress...