Türk ve Suriyeli bireylerde depresyon, anksiyete, stres ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of depression, anxiety, stress and psychological resistance levels in Turkish and Syrian individuals
- Tez No: 675273
- Danışmanlar: DR. MEHMET DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmada Türk ve Suriyeli bireylerde depresyon, anksiyete, stres ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, araştırmanın çalışma grubunu 18-60 yaş aralığındaki 636 Türkiye vatandaşları ile 18-80 yaş aralığındaki 547 Suriye vatandaşları oluşturmuştur. Araştırmada Kişisel bilgi formu, Depresyon, Anksiyete, Stres Ölçeği (DASÖ) ve Connor-Davidson Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (CD-PDÖ) kullanılarak veriler toplanmıştır. 1183 kişinin verileri IBM SPSS 25 (2017) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sorularının yanıtlarını bulmak üzere betimleyici istatistikler, korelasyon analizi, fark testleri, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), bağımsız gruplar t testi, pearson çarpım moment korelasyon analizi ve yapısal eşitlik modellemesi bağlamında yol analizi hesaplanmıştır. Araştırma bulgularına göre stres ve psikolojik dayanıklılık puanlarının ülke değişkenine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği, Türkiye grubundaki katılımcıların stres ve psikolojik dayanıklılık puanlarının Suriye grubundaki katılımcılardan daha yüksek olduğu bulunmuştur. Elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the levels of depression, anxiety, stress and psychological resilience in Turkish and Syrian individuals. In this context, it has created 636 547 Syrian citizens in the 18-80 age range with the citizens of Turkey in the age range 18-60 the working group's research. In the study, personal information form, Depression, Anxiety, Stress Scale (DASÖ) and Connor-Davidson Psychological Resilience Scale (CD-RISC) are related data. 1183 Reason IBM SPSS 25 (2017) Program Screen Analyzed Descriptive statistics, correlation analysis, difference tests, single variance analysis (ANOVA), independent groups t test, Pearson product-moment correlation analysis and path analysis in the context of analysis equation modeling to find answers to research questions calculated. According to research by the countries' experience stress and psychological variables as a significant resistance point excerpt shows, the participants in groups of Turkey and psychological stress scores were higher than participants in the Syrian resistance group. The findings are discussed in the light of the literature.