Bazı su, toprak ve bitki numunelerinde kondüktometrik-potansiyometrik hibrit dedektör sistemi ile kromatografik eş zamanlı anyon ve katyon analizleri
Simultaneous ion chromatographic analyses of anion and cation in some water, soil and plant samples by conductometric-potentiometric hybrid detector system
  1. Tez No: 675279
  2. Yazar: ELİF APAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YOLCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında; kompozit pH duyarlı sensör temelinde potansiyometrik akış hücrelerinin; dual iyon kromatografi sisteminde iletkenlik dedektörleri yanına eş zamanlı dedektörler olarak kombine edilmesi ile hibrit bir tayin sistemi tasarlanmıştır. Optimum kromatografik parametreler (elüent bileşimi, akış hızı, kolon, sıcaklık, süre, akış hücresi v.b.) ayrıntılı olarak çalışılmıştır. Anyon ve katyon ayırım sistemlerinde elüent olarak sırasıyla 1,0 mL/dk akış hızında 1,0 mM Na2CO3 çözeltisi ve 0,5 mL/dk akış hızında 20 mM metansülfonik asit çözeltisi kullanılmıştır. Belirlenen anyonlar (florür, bromat, klorür, nitrit, bromür, nitrat, fosfat, sülfat, oksalat, fumarat) ve katyonların (lityum, sodyum, amonyum, potasyum, magnezyum ve kalsiyum) doğru, hızlı, tekrarlanabilir ve ekonomik tayinleri için eş zamanlı kondüktometrik-potansiyometrik hibrit analiz metotu geliştirilmiştir. Bazı su, bitki ve toprak numunelerinde gerçek numune analizleri başarıyla gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirilmesi amacıyla çift taraflı t-testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis; a hybrid detection system was designed by potentiometric flow cells based on composite pH sensitive sensor combining with conductivity detectors as well as simultaneous detectors in the dual ion chromatography system. Optimum chromatographic parameters (eluent composition, flow rate, column, temperature, time, flow cell etc.) have been studied in detail. 1.0 mM Na2CO3 solution at 1.0 mL/min flow rate and 20 mM methanesulfonic acid solution at 0.5 mL/min flow rate were used as the eluents in the anion and cation separation systems, respectively. Simultaneous conductometric-potentiometric hybrid analysis method has been developed for accurate, fast, reproducible and economical determinations of anions (fluoride, bromate, chloride, nitrite, bromide, nitrate, phosphate, sulfate, oxalate, fumarate) and cations (lithium, sodium, ammonium, potassium, magnesium and calcium). Real sample analyzes have been successfully performed in some water, plant and soil samples. The paired t-tests were performed for the statistical treatment of optained data.