Askeri platformlar için plazma anten tasarımı ve Monte Carlo simülasyon çalışmaları
Plasma antenna design and Monte Carlo simulation studies for military platforms
  1. Tez No: 943446
  2. Yazar: GÖKTUĞ KAAN BAYRAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM SEVİNÇ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Physics and Physics Engineering, Mechanical Engineering, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Plazma anten geliştirilmekte olan yeni bir anten teknolojisidir. Plazma antenlerde, geleneksel antenlerde kullanılan metal aksam yerine, plazmanın sahip olduğu iletkenlik özelliği kullanılmaktadır. Gelecekte, hali hazırda kullanılan geleneksel antenlerin yerine geçmesi ve metal antenlerin teknik kısıtlamalarının getirdiği yetersizliklerin giderilmesi amacıyla son yıllarda plazma anten teknolojileri çalışmaları ivme kazanmıştır .Bu tez kapsamında plazma antenin, çalışma prensibi açıklanmış, anten parametreleri teoriksel olarak hesaplanmış ve 2'den 3.5 GHz'e kadar yeniden yapılandırılabilir plazma anten modellemesinin simülasyon çalışmaları yapılmıştır. Monte Carlo simülasyon çalışmaları CST STUDIO SUITE 2018 programı kullanılarak yapılmıştır. Ayrıca plazma antenlerin geleneksel antenler ile karşılaştırılması yapılmış avantajları ve dezavantajlarına değinilmiştir. Simülasyon çalışmaları neticesinde istenilen GHz'de desibele ulaşan plazma hesaplanmış ve bir plazma anten tasarımı yapılmıştır. Tasarımda (Lt) 200 mm uzunluğunda ve (r) 13,75 mm çapından oluşan 8 plazma tüpün kullanılmıştır. Yapılan tez çalışmasının neticesinde -61,18 dB değerinde, S bandında çalışan bir plazma anten tasarlanmıştır. Bunlara ek olarak, Plazma yoğunluğu ile anten frekansının ilişkisi araştırılmıştır. Plazmanın bu özelliği sayesinde, plazma antenlerin yalnızca bir frekansa bağlı kalarak çalışmaması ve plazma parametrelerinin değiştirilebilmesi ile birden fazla frekansta çalışabilme özelliğinin olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Plasma antennas are an emerging antenna technology currently under development. Unlike traditional antennas, which rely on metallic components, plasma antennas utilize the conductivity property of plasma. In recent years, research into plasma antenna technologies has gained momentum, aiming to replace conventional antennas and overcome the technical limitations posed by metallic antennas.Within the scope of this thesis, the working principle of plasma antennas is explained, antenna parameters are theoretically calculated, and simulation studies have been conducted for a reconfigurable plasma antenna model from 2 to 3.5 GHz application. Monte Carlo simulation studies were performed using the CST STUDIO SUITE 2018 software. Additionally, plasma antennas were compared with traditional antennas, highlighting their advantages and disadvantages. Based on the simulation results, a plasma antenna design was developed that achieves the highest efficiency at the target GHz frequency. The design incorporates eight plasma tubes, each 200 mm in length (Lt) and 13.75 mm in diameter (r). The outcome of the thesis is the design of a plasma antenna operating in the S-band with a performance of -61.18 dB.Furthermore, the relationship between plasma density and antenna frequency was investigated. It was observed that, due to this property of plasma, plasma antennas are not confined to operating at a single frequency and can function across multiple frequencies by altering plasma parameters.