Hz. Ali'ye nispet edilen Mushaf-ı Şerif (Türk ve İslam Eserleri Müzesi nüshası)
The Mushaf al-Sharif attributed to Hz. Ali (Qur'anic manuscript in the Museum of Turkish and İslamic Art)
  1. Tez No: 675312
  2. Yazar: FATİH CANKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KERİM BULADI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kur'ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu çalışma, Türk ve İslam Eserleri Müzesi 458 envanter numarasına kayıtlı Hz. Ali'ye nispet edilen Mushaf'ı konu edinmektedir. Erken dönem mushaflar alanında Batı'da ciddi bir literatür mevcut olmasına rağmen, ülkemizde bu konuda yapılmış araştırma yok denecek kadar azdır. Kutsal kitabımız Kur'ân-ı Kerîm'in, hat, tezhip gibi özellikleri yanında yazılı olarak muhafazasını da ilgilendiren bu konu hakkında, Batılı doğu bilimcilerin değil biz Müslümanların söz sahibi olması gerektiği kanaatindeyiz. Bu tezdeki amacımız, boşluğu dolduracak bir çalışma yaparak mushaf araştırmalarına bir katkı sağlamaktır. Bu amaca yönelik olarak ilk dönem Mushaflardan TİEM 458 nr. Mushaf seçilmiş, Mushaf'ın hat, tezhip, noktalama gibi şekilsel özelliklerini tespit edilmesi hedeflenmiştir. Ayrıca Mushaf'ıni hangi kıraat üzere yazıldığını tayin, Resm-i Mushaf kaidelerine uyum sağlayıp sağlamadığı tetkik edilmiştir. Tezimizin diğer bir hedefi de mushaf'ın aidiyetinin tespiti ve Hz Ali'ye nispetinin doğruluğu ile imla edildiği tarihi tespit etmektir. Bu bağlamda 1. Bölümde Mushaf'ın hattı, tezhip unsurları, zabt, cüz ve secde alametleri yönlerinden incelenmiş, Hz. Ali'ye nispeti tetkik edilip yaklaşık bir imla tarihi tespit edilmiştir. 2. Bölümde sahih ve şâz kıraatler yönünden araştırılarak hangi kıraate göre imla edildiği belirlenmiş; 3. Bölümde ise Resm-i Mushaf kurallarına ne kadar muvafakat gösterdiği tetkik edilerek hangi bölgeye ait bir mushaf olduğu tayin edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines Mushaf, that is attributed to Hz. Ali, registered with the catalog number 458 in the Museum of Turkish and Islamic Art. Although there is serious literature in the West in the field of ancient Mushafs, there is few number researches on this subject in Turkey. In addition to its features such as ortoghraphy, ornament, we think that we, as Muslims, should have a say in this issue, which concerns the written protection of the Holy Book of Islam, the Quran. Because of this belief, we wanted to work on this issue from the early Mushafs and contribute to filling the existing gap in the field. In this thesis, TİEM 458 nr. identifying Mushaf's shapely characteristics such as line, counterpoint, punctuation, determining which country it was written for, investigating whether it fits the official Mushaf bases; however, does Mushaf belong to Hz. Ali, as expressed, or was this claim fabricated by later people to gain different interests? In this context, in the first chapter, Mushaf's line, the elements of the counter, zabt, leprosy and prostration omens were examined, attributed to Hz. Ali and an approximate spelling date was determined. In the second chapter, it was determined which country was spelled according to the sahih and the sâz recitations; in the third chapter, it is determined which region it belongs to by investigating how much it complies with the official Mushaf rules.