Hz. Ali'ye nispet edilen mevzu rivayetler
Fabricated narrations attributed to Hz. Ali
  1. Tez No: 856785
  2. Yazar: NİSANUR YAZICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Hadisleri sıhhati bakımından hadis çeşitleri şeklinde maddelere ayıran âlimler mevzû hadisi "Hz. Peygamber'e nisbet edilmiş, uydurulmuş bir yalan'' olarak ifade etmişlerdir. Mevzû hadisin Peygamber'in (s.a.v.) zamanında başladığını söyleyenler var olsa da çoğunluk tarafından Hz. Osman'ın şehadetiyle beraber gelişen olaylardan dolayı hadis uydurma faaliyetlerinin ortaya çıktığı kabul edilen görüş olmuştur. Çalışmamızda mevzû hadis konusu özelinde hem şahsıyla alakalı hem de kendisine nispet edilerek pek çok hadis uydurulduğu iddia edilen Hz. Ali'ye nispet edilen mevzû rivayetlere ve muhaddisler tarafından yapılan değerlendirmelere yer verilmiştir. Çalışmanın birinci bölümde Hz. Ali'nin (r.a.) hayatı kısaca verildikten sonra kavramsal çerçeveden bahsedilmiş ve hadis uydurma sebepleri zikredilmiştir. Son olarak çalışmamızı oluşturan 5 eserin kısaca tanıtımı yapılmıştır. İkinci bölümde ise Hz. Ali'ye nispet edilen mevzû rivayetlerin tespiti noktasında seçtiğimiz eserler arasında en kapsamlı eser olan Süyûtî'nin el-Leâli'l-Masnûa eseri adı altında ortak rivayetler zikredilmiş ve rivayetler hakkında yapılan değerlendirilmelere yer verilmiştir. İkinci kısımda ise ortak rivayetler dışında kalan rivayetler bulundukları eser adları altında verilmiş ve toplamda 138 rivayet incelenmiştir. Yalnızca senetlerin orijinal halleri verilmiş olup metinlerin tercümeleri verilmiştir. Zaman zaman konuyla ilişkili olan sahih kaynaklarda yer alan rivayetler zikredilmiş olup ayrıca hadis uydurma sebebi olarak ifade edilen bazı durumlar karşımıza çıktığında özel bir parantez açılarak o rivayetler hakkında da daha detaylı bilgilendirilmeler yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise ortak olarak zikredilen rivayetlerin sayıları başta olmak üzere hangi eserde kaç rivayetin bulunduğu, muteber kabul edilen eserlerde rivayetlerin geçip geçmediği ve hangi konu başlıkları üzerinden Hz. Ali'nin adının kullanılarak hadis uydurulmuş olduğuna dair değerlendirmelere yer verilerek çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Scholars who divide hadiths into hadith types in terms of their authenticity divide mawzû hadith as '' They described it as“a fabricated lie attributed to the Prophet”. Although there are some who say that the fabricated hadith started in the time of the Prophet (PBUH), it is accepted by the majority that the activities of fabricating hadith emerged due to the events that developed with the martyrdom of Hazrat Uthman. In this study, we have included the fabricated narrations attributed to Hazrat Ali, who is claimed to have fabricated many hadiths both related to his person and attributed to him, and the evaluations made by muhaddithis. In the first part of the study, after the life of Hz. Ali (r.a.) is briefly given, the conceptual framework is mentioned and the reasons for fabricating hadith are mentioned. Finally, the 5 works that constitute our study are briefly introduced. In the second part, the common narrations are mentioned under the name of al-Suyūtī's al-Laāli al-Masnūa, which is the most comprehensive work among the works we have chosen in terms of determining the mawzū narrations attributed to the Prophet 'Ali, and the evaluations made about the narrations are included. In the second part, the narrations other than the common narrations are given under the names of the works in which they are found and a total of 138 narrations are analyzed. The original chain of hadith narrators is given, only the translation of the texts is given. From time to time, the narrations in the authentic sources related to the subject are mentioned, and when we encounter some situations that are expressed as reasons for fabricating hadiths, a special parenthesis is opened, and more detailed information is given about those narrations. In the conclusion section, the study is concluded with evaluations on the number of narrations mentioned in common, how many narrations are found in which works, whether the narrations are mentioned in the works that are considered to be reliable, and on which topics the hadiths were fabricated by using the name of Prophet Ali