İstanbul ili ve çevresinde tesis edilecek çim alanlar için en uygun çim karışımının saptanması
Determination of the most suitable gross mixture for the landgrass to be established in İstanbul conditions
- Tez No: 67532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
VI ÖZET Deneme İstanbul İlinin toprak ve ekolojik şartlarına uygun olan çim karışımının tesbiti için EKİM 1993-KASIM 1995 döneminde yapılmıştır. Amaç; Lolium perenne (İngiliz çimi), Festuca ovina (Koyun yumağı), Agrostis tenuis (İnce Tavus otu) ve Poa pratensis (Çayır Salkımotu)'in farklı oranlarından oluşan karışımlarından elde edilen çim sahalarının karşılaştırılmasıdır. Bu amaçla 20 karışım saptanmış ve bu karışımlar tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak denenmiştir. Ekim öncesinde toprak analizi yapılmış ve gerekli gübrelemeden ve toprak işlemeden sonra tohum ekimine geçilmiştir. Sulama hava şartlarına bağlı olarak,“yağmurlama sulama”şeklinde olmuştur. Yabani ot mücadelesi ve yıllık biçim işlemleri uygulanmıştır. Parsellerde yılda 8 defa biçim yapılmıştır. Biçim sonrasında elde edilen çimler tartılarak analize alınmıştır. Denemede, üniformite, sıklık, doku, habitüs, renk, biçim ağırlığı, basılmaya dayanıklılık ve kıştan çıkış durumları incelenmiştir. Biçim ağırlığı, sıklık, kıştan çıkış durumlarına ilişkin yapılan varyans analizi sonucunda 13 nolu karışım ( Lolium perenne % 20, Festucaovina % 40, Poa pratensis % 35, Agrostis tenuis %5 en iyi karışım olarak saptanmıştır. İnce ve sık bir dokuya sahip olan bu karışımın üniformitesi de diğerlerine göre daha iyidir. Lolium perenne çim alanlarda hem alanı kaplamakta hem de alanın dokusuna etki etmektedir. Lolium perenne karışım içinde % 0 oranında olduğu zaman yüzey kaplama iyi olmamıştır. Lolium perenne'nin karışım içindeki % oranlan yükseldikçe (%20) çim dokusu kaba bir durum almaktadır.VII Lolium perenne'nin % 0 olduğu karışımlar (1, 2, 3, 4) en kötü sonucu veren karışımlar olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
VIII SUMMARY The experiment has been carried out between the periods October 1993 and November 1995 to find out the grass mixture suitable for the soil and ecological conditions of Istanbul. The experiment includes the comparision of grass fields formed from the mixtures of different rates of Loliumperenne, Festuca ovina, Agrostls tenuis and Poapratensis. 20 different mixtures were determined for this purpose and these mixtures have been tested four times according to randomized blocks testing design. Before sawing the soil had been analyzed and the required fertilizers had been put on it and it had been digged. Afterwards seeding process began.“Sprinker irrigation”has been used due to the weather conditions. Weed control has been carried out and yearly cutting processes have been applied. The grass in the fields has been cut 8 times per year. The grass obtained after the cutting process has been weighed and analyzed. During the experiment features such as uniformity, thickness, texture, habitus, colour, heaviness of the mowing or cutting, endurance to being stepped on and the grass's condition after winter have been examined. The properties of the mixtures have been evaluated by doing variation analysis and observation and the following results have been obtained. No statistical difference has been found between the mixtures after the varians analysis. However after the observation have been made, the mixture 13 which included (20 % Loliumperenne, 40 % Festuca ovina, 35% Poaprotensis, 5 % Agrostis tenuis) became the best of all the others. Its condition after winter was very good and its shape heaviness and thickness was nearly very good. Moreover, it was alsoIX observed that the uniformity of the mixture having a very narrow and thick texture was better than the other ones. The rate of Lolium perenne is effective both for covering the surface and for having a narrow and thick texture. When the rate of Lolium perenne was 0%, the surface covering was not very good as a result. When the rate of Lolium perenne increases (20%) the appearance becomes a rough one. It was found out that the mixtures in which lolium perenne is 0% (1, 2, 3, 4) gave the worst results.