Taurinin akut egzersiz performansına ve toparlanmaya etkisi
Effects of taurine on acute exercise performance and recovery
  1. Tez No: 675339
  2. Yazar: KAAN AKALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE VATANSEVER TAYŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın amacı egzersiz öncesi alınan taurinin akut kuvvette devamlılık egzersizi performansına, hipertrofi ile ilişkili egzersiz kapsamı ve metabolik strese ve egzersiz sonrası toparlanmaya etkisini incelemektir. Araştırmaya yaş ortalaması 21,4 ± 2,01 yıl, vücut ağırlığı 75,2± 10 kg, BKİ 23,6± 2,5 kg/m² olan 10 aktif erkek gönüllü katılmıştır. Araştırma çarpraz dizayn kullanılarak çifte kör olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılan gönüllülerin denemelerden 1 hafta önce ön test olarak, esneklik, dikey sıçrama, denge, bacak sırt kuvveti dinamometresi ve 30 metre sürat değerleri ile birlikte chest press, abdominal crunch ve leg extansion izole egzersiz makinelerinde maksimal 1 tekrar(1TM) alınmıştır. Gönüllüler rastgele iki gruba ayrılmış ve rastgele taurin ve plasebo denemelerine katılmışlardır. Denemelerde 10 dakikalık bir ısınma protokolünden sonra sırası ile chest press, abdominal crunch ve leg extansion makinelerinde tükeninceye kadar egzersizleri uygulamaları istenilmiştir. Egzersizler tek set protokolü ile uygulanmış olup egzersizler arası dinlenme süresi 3 dakika olarak belirlenmiştir. Denemelerden 1 saat, 24 saat, 48 saat ve 72 saat sonra ön testlerde uygulanan egzersizler tekrarlanmıştır. İlk denemeden 1 hafta sonra taurin denemesine katılan grup plasebo denemesine, plasebo denemesine katılan grup ise taurin denemesine katılmıştır. Her iki denemede de aynı ölçümler ve egzersizler uygulanmıştır. Taurin denemesinde kilogram başına 0,1 gr taurin, plasebo denemesinde ise 18 miligram aspartam ısınmadan 1 saat önce tüketilmiştir. Taurinin akut egzersiz performansına etkisini belirlemek için toplam kapsam(TK), laktat, glikoz , nabız, kan basıncı, subjektif yorgunluk ve ağrı skalaları kullanılmıştır. Verilerin analizinde Tekrarlı Ölçümlerde Çift Yönlü Varyans Analizi kullanılmış olup fark bulunması durumunda denemeler arasındaki farka Bonferoni Post-Hoc testi ile bakılmıştır. Tüm istatiksel analizlerde SPSS 22.0 programı kullanılmış olup anlamlılık değeri 0,05 olarak sınanmıştır. Elde edilen bulgulara göre laktat ve esneklikte deneme ve zamanda, dinamometre çekiş testinde ise zaman, deneme ve deneme*zamanda istatistiksel olarak anlamlı (p0,05). Sonuç olarak bulgularımıza göre kuvvet egzersizi öncesi yüksek miktarda taurin tüketimi egzersiz performansını, hipertrofiyi ve egzersiz sonrası toparlanmayı olumlu yönde etkileyebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of taurine consumed before exercise on acute strength exercise performance and recovery after exercise. Ten active male volunteers with an average age of 21.4 ± 2.01 years, body weight 75.2 ± 10 kg and BMI 23.6 ± 2.5 kg / m² participated in the study. The research was carried out in double blind manner with utilizing a cross-over design . One repetation maximum (1RM) was measured in chest press , abdominal crunch and leg extension isolated exercise machines and flexibility, vertical jump, balance, leg-back strength dynamometer and 30-meter speed values measured as pre-tests 1 week before trials of volunteers participating in the study . Volunteers were randomly assigned into two groups and randomly participated taurine and placebo trials. In the trials, after a 10-minute warm-up protocol, they were asked to perform the exercises until exhausted in chest press, abdominal crunch and leg extension machines, respectively. Exercises were applied with a single set protocol and the rest period between exercises was determined as 3 minutes. Exercises applied in pre-tests were repeated 1 hour, 24 hours, 48 hours and 72 hours after the trials. One week after the first trial , the group participating in the taurine trial participated in the placebo trial, and the group participating in the placebo trial participated in the taurine trial. The same measurements and exercises were applied in both trials. In the taurine trial, 0.1 g of taurine per kilogram and in the placebo trial 18 milligrams of aspartame were consumed 1 hour before warm-up. Total volume (TV), lactate , glucose, heart rate , blood pressure, subjective fatigue and pain scales were utalized to determine the effect of taurine on acute exercise performance . In the analysis of the data, Two- Way Analysis of Variance in Repeated Measures was used, and in case of a difference, the difference between the trials was examined with the Bonferoni Post -Hoc test . SPSS 22.0 program was used in all statistical analyzes and the significance value was taken as 0.05. According to findings, a statistically significant difference (p 0.05) . In conclusion, according to our findings, high amounts of taurine consumption before strength exercise could positively affect exercise performance.