Taurinin yorgunluğu geciktirme zamanı üzerine etkisinin incelenmesi
Investigating the effect of taurine on exercise time to exhaustion
- Tez No: 331574
- Danışmanlar: PROF. AKIN YEŞİLKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Taurin, memeli hücrelerinde en çok bulunan, metiyonin, sistein ve homosisteini içine alan sülfür içeren aminoasit ailesinin bir üyesidir. Taurinin, safra asidi konjugasyonu, plazma membran stabilizasyonu, osmoregülasyon, nöromodülasyon, nörotransmisyon, antioksidasyon ve detoksifikasyon gibi farmakolojik ve fizyolojik rolleri olduğu belirtilmektedir. Taurin ve egzersiz performansı ile ilgili yeterli çalışma bulunmamakta ve taurin yüklemesinin, egzersiz süresince azalan iskelet kas taurin içeriğini koruyarak, kalsiyum homeostazızını düzenleyerek, egzersize bağlı oksidatif stresi azaltarak, egzersize bağlı kas hasarını azaltarak, egzersiz süresince kardiyak ve iskelet kas kontraktilitesini arttırarak, egzersize bağlı kan laktat üretimini engelleyerek, tüm vücut yağ oksidasyonunda anlamlı artışlar yaratarak, uzun süreli egzersizde kan glukoz konsantrasyonunu koruyarak egzersiz performansını artırabileceği ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.Sağlıklı, aktif olmayan erkek bireylerde farklı doz taurin uygulamasının, akut egzersizde yorgunluğu geciktirme zamanı, toplam antioksidan-oksidan statüsü üzerine etkilerinin incelenmesi amacıyla planlanmış olan çalışmada, taurin yüklemesinin, 1.1. solunum değişim oranına ulaşma zamanını uzatacağı, 3 g ve 6 g yükleme dozları arasında fark olmayacağı hipotezi kurulmuştur.Çalışmaya yaş ortalaması 23.56 ± 0.56 yıl, boy ortalaması 176.26 ± 1.59 cm olan 21 birey katılmış, 1 haftalık plasebo, 3 g taurin ve 6 g taurin yükleme dönemi öncesinde ve sonrasında bireylere Bruce Testi yapılmıştır. Yapılan Bruce testlerinin oluşturabileceği antrenman etkisinin önüne geçebilmek amacıyla plasebo, 3 g taurin ve 6 g taurin yükleme sırası 7'şer kişilik üç gruba ardışık randomize edilerek uygulanmıştır.Sonuç olarak, plasebo, 3 g taurin ve 6 g taurin yükleme dönemlerinde ölçülen solunum değişim oranı, maksimal oksijen tüketimi, maksimal karbondioksit üretimi, metabolik eşitlik değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmazken (p>.05), 1.1 solunum değişim oranına ulaşma zamanı ve toplam test süresi, plasebo ve 3 g taurin yükleme sonrası değişmemiş, 6 g taurin yükleme sonrası anlamlı olarak artmıştır (p.05).
Özet (Çeviri)
Taurine is a sulphur-containing member of an amino acid family that contains methionine, cysteine and homocysteine which are mostly found in mammalian cells. It is reported that taurine has pharmacological and physiological roles such as bile acid conjugation, plasma membrane stabilization, osmoregulation, neuromodulation, neurotransmission, antioxidation and detoxification. There are no sufficient studies regarding taurine and the exercise performance, but there is information regarding the taurine load increase, the exercise performance by protecting the contents of the skeletal muscle taurine that is decreased during exercise period, by regulating the calcium homeostasis, by reducing exercise-induced oxidative stress, by reducing exercise-induced muscle damage, by increasing the cardiac and skeletal muscle contractility during an exercise period, by inhibiting exercise-induced blood lactate production, by creating significant increases in whole-body fat oxidation and by protecting the blood glucose concentration during long-term exercise.This study, which was planned for the purpose of examining the exercise time to exhaustion in acute exercise when different douse of taurine is applied and for examining the effects on the total oxidant-antioxidant status; a hypothesis was established that the taurine load would extend the time to reach the 1.1 respiratory exchange ratio in healthy non-active males, and that there would be no difference between the 3g and 6g loading doses.21 individuals participated in the study whose mean age was 23.56 ± 0.56 years and mean height 176.26 ± 1.59 cm. Bruce test was applied on these individuals before and after the 1 week placebo, 3g and 6g taurine load periods. In order to prevent the possible exercise effects of the performed Bruce tests, the order load of placebo, 3g and 6g taurine load was applied to 3 groups of 7 by randomizing consecutively.As a result, while there was no significant difference statistically in the respiratory exchange ratio measure during the loading period of placebo, 3g and 6g of taurine, in the maximal oxygen consumption, in the maximal carbon dioxide production and in the metabolic equality values (p>.05); the total time to reach the 1.1 respiratory exchange ratio and the total test period did not change after the placebo and the 3g taurine load but significantly increased (p.05).