BRICS ülkelerinde ekonomik küreselleşme, politik istikrar ve ekonomik büyüme ilişkisi
The relationship between economic globalization, political stability and economic growth in BRICS countries
- Tez No: 675350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ KABLAMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisadi Gelişme ve Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Ekonomi ve politika birbirlerini sürekli olarak etkileyen kavramlardır. Bir ülkenin ekonomik süreçlerinin analizinde, ülkenin siyasi konjonktürünün ele alınması önem arz etmektedir. Bu bağlamda, ekonomik büyüme, ekonomik küreselleşme ve politik istikrar arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi tezin amaç kapsamına dahil edilmiştir. Belirtilen ilişkilerin BRICS ülkeleri üzerinden ele alınmasının nedeni ise, yükselen piyasalar olarak ifade edilen bu ülkelerin küresel bir güç olarak dünya ekonomileri üzerinde şekillendirici bir etkiye sahip olacağının düşünülmesidir. Bunun yanı sıra, BRICS ülkelerinin hızlı ekonomik büyüme başarılarının altında yatan nedenlerin, diğer gelişmekte olan ülkeler açısından yol gösterici nitelikte olması da bu ülkelerin incelenmesinde etkili olmuştur. Bu çalışmada, BRICS ülkelerinde ekonomik büyüme, ekonomik küreselleşme ve politik istikrar arasındaki ilişki, 1970-2018 yılları arasında rejimlerin -10 (otokrasi) ile +10 (demokrasi) arasında derecelendirilmesini ifade eden Polity2 indeksi (demokratik politik istikrar tanımı ışığında), ekonomik küreselleşmeyi ifade eden KOFEcGI indeksi, GSYH büyüme oranı ve kişi başına düşen GSYH gibi değişkenler kullanılarak gözlemlenmiştir. Gözlem sonuçları, ülkelere ve değişkenlere göre farklılık göstermektedir. BRICS ülkelerinde yapılan gözlemler sonucunda, demokratik politik istikrarın (polity2 indeksi kullanılarak ölçülen), Çin hariç ülkelerin ekonomik performansları üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu görülmüştür. Ekonomik küreselleşme ve ekonomik performans (kişi başına GSYH) arasında paralel bir ilişkinin bulunduğu gözlenmiştir. Demokratik politik istikrarın, ekonomik büyüme ve ekonomik küreselleşme ile arasındaki ilişkinin ülkelere göre farklılık gösterdiği görülmüştür. Son olarak, ekonomik küreselleşme ve ekonomik büyüme arasında paralel bir ilişkinin bulunduğu, ekonomik küreselleşme sürecinin büyüme üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Economy and politics are concepts that constantly affect each other. In analyzing the economic processes of a country, it is significant to consider the political conjuncture of the country. In this context, evaluation of the relations between economic growth, economic globalization and political stability is included in the scope of the purpose of the thesis. The reason why the mentioned relations are evaluated over the BRICS countries is that these countries, which are expressed as emerging markets, are considered to have a shaping effect on the world economies as a global power. In addition, the fact that the reasons underlying the rapid economic growth success of the BRICS countries are guiding for other developing countries has also been effective in selecting these countries for analysis. In this study, the relationship between economic growth, economic globalization and political stability in BRICS countries has been observed using variables such as, the Polity2 index (in the light of the definition of democratic political stability), which expresses the grading of regimes between -10 (autocracy) and +10 (democracy) between 1970 and 2018, the KOFEcGI index expressing economic globalization and the GDP growth rate and GDP per capita. Observation results differ according to countries and variables. As a result of the observations made in the BRICS countries, it has been observed that democratic political stability (measured using the polity2 index) has a positive effect on the economic performance of countries except for China. It has been observed that there is a parallel relationship between economic globalization and economic performance (GDP per capita) and that the relationship between democratic political stability, economic growth and economic globalization varies according to countries. Finally, it has been observed that there is a parallel relationship between economic globalization and economic growth, and the economic globalization process has a positive effect on growth.