Aşılı köklü asma fidanı üretiminde mekanizasyon olanaklarının saptanması üzerine bir araştırma
A Research on determination of mechanization possibilities of grafted rooted nine production
- Tez No: 67536
 - Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT EKER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Trakya Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Aşılı asma fidanı üretiminde çeşitli yöntemler kullanılır. Pratikte aşılı asma fidanı üretimi çelikle yapılmaktadır, ilk önce, aşılı köklü asma fidanının elde edilmesi için özel uzunluğa sahip olan bir yıllık dallar asmadan alınırlar. Bundan sonra alınan çelikler aşılanır ve köklendirilirler. Üretim aşamaları boyunca pek çok tarımsal alet ve makinalardan yararlanılır. Bu araştırmanın esas amacı, mevcut koşullarda aşılı köklü asma fidanı üretiminde uygulanan mekanizasyon olanaklarını saptamaktır, işletmede mevcut çelikle üretim metodu uygulanırken her aşama gözlenmiştir ve mekanizasyon için çok önemli olan, alet ve ekipmanlar ile kullanılan zaman değerleri saptanmıştır. Bazı üretim aşamaları için mevcut koşullara uygun iyileştirme işlemlerinin uygulanması önerilmiştir. Özellikle insan emeğini azaltan bazı uygulamaların kullanımı gereği vurgulanmıştır. Genellikle uygulamalarda el emeği ile gerçekleşen işlemlerde makina kullanımının ön planda tutulması gerektiği tespit edilmiştir. Çelik dikimi için yoğun insan gücü kullanılmaktadır. Bu yüzden teknik ve ekonomik avantajlar sağlayabilecek bir makinaya gereksinim olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu çalışmada aşılı köklü asma fidanı üretim aşamaları incelenmiş ve özellikle fidanlıkta kullanılan yöntemler için gerekli öneriler verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
-n- SUMMARY Different kind of methods are used for production of grafted vine. Practically, production of grafted vine is done by using of cutting first of all for the obtaining of grafted rooted vine, one year canes which are having specific lenght are taken from vines. After this time, taken cuttings are grafted and rooted. During production stages of grafted rooted vines, it is profitted by different kind of agricultural equipment and machinery. The essential aim of this research was to determine mechanization possibility of grafted rooted vine production for the present conditions. At the enterprise, while the cutting propagation method of being in exist were applied, each stage was examined and time valves which are very important for mechanization and used up by the equipments and machines were determined. it was also determined planting depht of using cuttings, characteristics of lenght- diameter and working hours for planting. In present conditions, applying of improving procedure was recommended for same stages. Particularly, using of some applications which are reducing labor force was stressed, it was found out that using of machine should be held on fore ground than labor force. For the planting of vine cuttings excessive labor force are used. There fore being of a machine necesity which will be able to provide technical and economical advantages was determined. As a result in this research, production stages of grafted rooted vine was examined and specially required suggestions were gave for methods using at nursery.