Ayçiçeği tarımında kullanılan gübre dağıtıcılarının dağılım düzgünlüklerinin saptanması üzerine bir araştırma
A Research on determination of mineral manure dispersers accuracy which was used on sunflower agriculture
  1. Tez No: 67537
  2. Yazar: GÜLTEN ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. POYRAZ ÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Ayçiçeği Tarımında Kullanılan Mineral Gübre Dağıtıcıların Dağılım Düzgünlüklerinin Saptanması Üzerine Bir Araştırma Gülten ÜSTÜN Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları Bölümü Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Poyraz ÜLGER 1997, Sayfa 31 Jüri: Prof. Dr. Poyraz ÜLGER Prof. Dr. Bülent EKER Doç. Dr. Birol KAYIŞOĞLU Bu araştırma 1996 yılında Kırklareli-Lüleburgaz ilçesi Türkgeldi Devlet Üretme Çiftliğinde tarla koşullarında yapılmıştır. Araştırmanın amacı, farklı tip mineral gübre dağıtıcılarının dağılım düzgünlüklerinin saptanması ve aralarındaki farkın belirlenmesidir.II Araştırmada üç farklı gübre dağıtma makinası kullanılmıştır. Tek ve çift diskli makinalann her ikisinde de düzgün bir dağılım olmadığı görülmüş ve varyasyon katsayıları yüksek çıkmıştır. Pnömatik ekim makinasındaki dağılım düzeninde ise normal bir dağılım olduğu görülmüştür. En yüksek verim, pnömatik etkili ekim makinasının gübre dağıtıcısında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY Postgraduate Thesis A Research on Determination of Mineral Manure Dispersers Accuracy Which Was Used on Sunflower Agriculture. Gülten ÜSTÜN Thrace University Tekirdağ Agricultural Faculty Thrace University The Institue Natural Sciences Agricultural Mechanization Mainsience Section. 1997, Page 31 Jury: Prof. Dr. Poyraz ÜLGER (Supervisor) Prof. Dr. Bülent EKER Doç. Dr. Birol KAYIŞO?LU This research was conducted by Turkgeldi state production farm of Kırklareli-Lüleburgaz under field conditions in 1996. Purpose of this researchIV is to determine dispersion accuracy of mineral manure dispersers and selection of the most efficient one. In the research, three different manure dispersing machines were used. It was indicated that in both single and double disc machines, smooth and accurate dispersion couldn' t be obtained and they have high coefficient of variation while pneumatic one's were having mormal values. By means of efficiency, through these three manuring mechines the best performance was performed by the pneumatic one.