Subventriküler bölge(SVB) kaynaklı eksozomların izolasyonu
Isolation of subventricular zone (SVZ) derived exosomes
  1. Tez No: 675365
  2. Yazar: CAN BERK CAMCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL EMREGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Sıçan subventriküler bölge nöral kök hücrelerin en yoğun bulundu alanlardandır. Hücresel doğal sekresyon ürünleri olan eksozomların sıçan subventriküler bölge kaynaklı izolasyonu ve karakterizasyonu amaçlanmıştır. Sıçan subventriküler bölge (SVB)'den nöral progenitör hücreler (NPH) izole edilmiş, akım sitometrisi, immünfloresan ve kantitatif polimeraz zincir reaksiyonu (qPCR) teknikleri ile karakterize edilmiştir. Kademeli santrifüjleme tekniği ile izole edilen eksozomlar Western Blot (WB), TEM ve Bradford gibi tekniklerle karakterize edilmiştir. Elde edilen eksozomların miRNA içerikleri miRNA dizin analizi ile elde edilmiş ve subventriküler bölge ve subventriküler bölge kaynaklı nöral progenitör kök hücre eksozomlarının birbiriyle olan benzerlikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Rat subventricular zone is one of the most concentrated areas of neural stem cells. The isolation and characterization of exosomes, which are products of cellular natural secretion, originating from the rat subventricular zone, was aimed. Neural progenitor cells (NPH) were isolated from the rat subventricular zone (SVB) and characterized by flow cytometry, immunofluorescence and quantitative polymerase chain reaction (qPCR) techniques. Exosomes isolated by the stepwise centrifugation technique were characterized by techniques such as Western Blot (WB), TEM and Bradford. The miRNA contents of the exosomes obtained were obtained by miRNA sequence analysis and the similarities of neural progenitor stem cell exosomes originating from subventricular region and subventricular region were investigated.